Inflacja straszy rynek

Tomasz Zdyb
21-08-2006, 00:00

Wydarzeniem minionego tygodnia były publikacje danych w Polsce i w USA. Inflacja w lipcu (1,1 proc.) zaskoczyła ekonomistów oraz inwestorów i zwiększyła prawdopodobieństwo podwyżki stóp na przełomie lat 2006 i 2007. Znalazło to odzwierciedlenie w niższej wycenie obligacji, głównie z krótkiego końca krzywej. Jednocześnie dane o cenach producentów i inflacji w USA wywołały optymizm na rynkach bazowych, które zaczęły wyceniać scenariusz końca cyklu podwyżek stóp w USA. Umocnienie amerykańskich obligacji i niemieckich Bundów było wsparciem dla polskich pięcio- i dziesięciolatek. W rezultacie ich rentowności rosły wolniej niż dwulatek.

Pogorszenie perspektyw inflacyjnych w Polsce wywołało grę na spłaszczenie krzywej rentowości. Różnica w rentowności obligacji dziesięcio- i dwuletnich zawęziła się w ciągu tygodnia o 15 pkt baz., do 68 pkt baz. Rentowność dwuletnich OK0808 testowała opór 5,01 proc. Pięciolatki zakończyły tydzień na poziomie 5,51 proc., a dziesięciolatki 5,70 proc.

Krótkoterminowe perspektywy rynku są negatywne. Zaskoczenie inflacją było duże i sądzę, że inwestorzy ostrożnie podejdą do krótkiego końca krzywej. Coraz wyraźniejsze są symptomy korekty na rynkach wschodzących, co znajdzie odzwierciedlenie w dalszej przecenie złotego i polskich obligacji. W razie kontynuacji przeceny stabilizatorem dla rynku będzie popyt ze strony krajowych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Tomasz Zdyb, analityk Pekao

Tekst wyraża osobiste poglądy autora

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Zdyb

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja straszy rynek