Inflacja wrogiem numer 1

KPP
opublikowano: 16-09-2008, 00:00

Informacje GUS o inflacji, wzroście płac i o zatrudnieniu w przemyśle nieco złagodzą negatywną dla polskiej gospodarki wymowę wiadomości o upadku czołowych amerykańskich banków i poprawią nastroje polskich przedsiębiorców. Inflacja roczna (od sierpnia do sierpnia) wyniosła 4,8 proc. W porównaniu z lipcem ceny spadły o 0,4 proc., zatrudnienie w przemyśle utrzymało się, a średnie płace spadły o 2 pkt. proc. i są wyższe niż przed rokiem o 9,7 proc.

Przedsiębiorcy od kilku miesięcy sygnalizują pogorszenie się klimatu swojej działalności — zwracają uwagę na spadek sprzedaży i pogarszanie się opłacalności eksportu. Ale nasza gospodarka i tak trzyma się dobrze — przynajmniej w świetle danych płynących z innych krajów unijnych. Niestety, w Polsce wciąż utrzymują się roszczenia płacowe pracowników w gospodarce publicznej, rosną ceny towarów konsumpcyjnych oraz żywności. Dalszy nadmierny wypływ gotówki na rynek, wysoka dynamika wzrostu płac mogą przynieść szybki wzrost inflacji. Od początku roku do końca sierpnia ceny producenta wzrosły o ponad 3 proc. Wrzesień przyniesie dalszy, znaczny ich wzrost, co oznacza zmniejszenie możliwości konkurowania polskich firm na rynku krajowym i zagranicznym.

W tym roku brak reform i niesprzyjający klimat zewnętrzny spowodują pogorszenie warunków dla polskich przedsiębiorców. Dlatego powinniśmy najbliższe miesiące wykorzystać na re

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja wrogiem numer 1