Inflacja wyhamowuje

DI
opublikowano: 15-01-2010, 00:00

Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich uważają, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie się zmniejszać. W drugiej połowie roku wskaźnik cen konsumpcyjnych powinien spaść do poziomu około 2,5 proc. Główną przyczyną wzrostu inflacji jest drożejąca żywność i paliwo. Kształtowanie się cen paliw będzie zależało od tempa wychodzenia światowych gospodarek na prostą, a co za tym idzie — popytu na to dobro, oraz od kursu złotego. Jeśli obecna tendencja aprecjacji polskiej waluty utrzyma się, to jest szansa na pewną amortyzację ceny paliwa. Będzie to miało pozytywne odzwierciedlenie w cenach żywności.

Inflację będzie obniżać umacniający się złoty a także słaby popyt wewnętrzny, wynikający z niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Taka sytuacja wystąpi w dwóch lub trzech kwartałach. Z ostatnich danych płynących od przedsiębiorców i z rynku pracy wynika, że trudno oczekiwać wzrostu płac w przedsiębiorstwach. Z kolei coraz lepsze perspektywy gospodarki będą dla pracodawców sygnałem do niewielkiego wzrostu zatrudnienia, który będzie następował najwcześniej w drugiej połowie roku.

Zdaniem ekspertów KPP, stopy procentowe zostaną na niezmienionym poziomie przez dwa lub trzy pierwsze kwartały, co byłoby korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, bowiem pomogłoby odbudować popyt wewnętrzny. Poza tym niska cena pieniądza miałaby pozytywny wpływ na możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw i odbudowę ich zapasów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane