Innowacyjne metody w walce z nowotworem

opublikowano: 19-12-2017, 22:00

3 mln zł otrzymali właśnie pomysłodawcy nowej technologii diagnostyki raka piersi — spółka SDS Optic. Nowych rozwiązań poszukują też inni.

Naukowcy z lubelskiej firmy SDS Optic szacują, że proponowane przez nich rozwiązanie może zmniejszyć poziom umieralności na nowotwory piersi nawet o 30 proc. Stworzyli prototyp mikrosondy, która wykrywa stężenie markerów nowotworowych (w szczególności HER2 — receptor nabłonkowego czynnika wzrostu) bez konieczności pobierania tkanek. Wynik badania można uzyskać w kilkanaście minut.

Prototyp mikrosondy, która wykrywa stężenie markerów nowotworowych opracowany przez SDS Optic.
Zobacz więcej

Prototyp mikrosondy, która wykrywa stężenie markerów nowotworowych opracowany przez SDS Optic. ARC

— Zasada działania naszej sondy polega na wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cieniutkiej igiełki, dzięki której będzie można niemal natychmiast uzyskać informacje, czy HER2 jest pozytywny czy negatywny, oraz dokładnie ilościowo określić poziom jego stężenia. Dziś diagnoza nowotworu jest bardzo czasochłonna. To również skomplikowane i bolesne badanie dla pacjentek. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi kobiecie bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniemna wyniki — wyjaśnia Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic.

Obecnie firma przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych mikrosondy (planuje zakończyć je w 2021 r.). Będzie też pracować nad rozbudową własnego laboratorium i powiększeniem zespołów — naukowego i administracyjnego. Wsparciem będą pieniądze pozyskane od funduszu InnoVenture w wysokości 3 mln zł. Wcześniej na rozwój projektu spółka otrzymała dofinansowanie z programu Strategmed Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (ok. 10,4 mln zł) i grant Komisji Europejskiej przyznany w ramach „SME Instrument” (blisko 4 mln EUR). Technologie mające ułatwić i przyspieszyć diagnostykę nowotworów piersi znalazły się w centrum zainteresowania również innych krajowych firm, zarówno start-upów, jak i dużych spółek. Przykładowo: system do samodzielnego badania piersi proponuje spółka Braster notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Opracowała rozwiązanie bazujące na matrycy ciekłokrystalicznej, wykorzystujące termografię kontaktową do tworzenia obrazów rozkładu cieplnego piersi, uwidaczniających zmiany o charakterze nowotworowym. Produkt jest połączony z telemedycznym systemem diagnostyki. Braster w grudniu 2017 r. otrzymał opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, które rekomenduje tenże system jako badanie uzupełniające w stosunku do mammografii czy USG gruczołu piersiowego. Teraz spółka pochwaliła się również umową z dystrybutorem — firmą Advanced Cancer Diagnostics, która umożliwi rozpoczęcie pilotażu medycznego z wykorzystaniem urządzenia w kilku klinikach w Wielkiej Brytanii.

Z własną propozycją próbuje wbić się na rynek również olsztyńska spółka Dramiński. Do diagnostyki wykorzystuje ultradźwiękową tomografię. Koncept ten ma umożliwić przeprowadzenie nieinwazyjnego i bezbolesnego badania. Wykonywane ma być ono za pomocą urządzenia, na którym układana jest pacjentka, z piersią zanurzaną w specjalnym zbiorniku z podgrzewaną wodą destylowaną. Analiza wykonywana jest za pomocą umieszczonej w urządzeniu rozbudowanej pierścieniowej głowicy ultradźwiękowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu