Intakus jednak upada

EG
04-05-2012, 00:00

Upadł plan Ganta, by połączyć spółkę z Budopolem Wrocław. Według dewelopera — z powodu opieszałości zarządu Intakusa.

Nie powiódł się plan ratunkowy dla spółki budowlanej Intakus. Gant Development, który ma prawie 10 proc. jej akcji, był architektem porozumienia, zgodnie z którym Intakus miał być przejęty przez Budopol Wrocław (który należy do dewelopera w 33 proc.).

Dominujący akcjonariusze Intakusa — Marek Boryczka, Iwona Ludkowska i Piotr Ludkowski — oraz Gant Development na początku kwietnia porozumieli się w sprawie parytetu wymiany akcji przy połączeniu budowlanych spółek. Do połączenia jednak nie dojdzie, bo zarząd Intakusa nie przedstawił szczegółów porozumienia z wierzycielami. Termin minął, porozumienie zostało rozwiązane, a wrocławski sąd ogłosił upadłość układową Intakusa.

— Projekt ratowania Intakusa był bardzo korzystny dla jego właścicieli i dawał szanse na uratowanie firmy, jednak jej zarząd nie realizował poszczególnych punktów naszej umowy. Dlatego Gant odstąpił od ratowania tej spółki — mówi Grzegorz Antkowiak, przedstawiciel głównych właścicieli dewelopera.

Na koniec zeszłego roku Intakus miał 72 mln zł kredytów i pożyczek, z czego 10 mln zł w krótkim terminie. Spółka zanotowała stratę 28 mln zł. Według Macieja Wewiórskiego z DM IDMSA, fakt upadłości Intakusa nie jest dla Ganta wielkim problemem, w przeciwieństwie do rentowności i bieżącej sprzedaży mieszkań.

Spółka w I kwartale sprzedała 206 mieszkań i mimo niekorzystnych zmian na rynku mieszkaniowym zamierza sprzedać ich 1,1 tys. Gant boryka się także z problemem niskich marż, co jest spowodowane drogo kupowanymi gruntami.

Zarząd spółki już od kilku kwartałów obiecuje, że faza zabudowywania drogich działek właśnie się kończy. Jednak w I kw. 2012 r. marża brutto ze sprzedaży wyniosła jedynie 3,9 proc. Rok wcześniej było to 13,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Intakus jednak upada