Integer na pocztowym plusie

MZAT
15-05-2015, 12:00

Spółka Rafała Brzoski zwiększyła przychody o 27 proc. Nieźle radzi sobie biznes pocztowy.

Ludzie utrzymują maszyny. Integer.pl, który stoi na dwóch biznesowych nogach – pocztowym InPoście i paczkomatowym easyPacku – miał w pierwszym kwartale 153,46 mln zł przychodów, o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Trzy czwarte przychodów przyniósł polski biznes pocztowy, w tym 52 mln zł – kontrakt na obsługę korespondencji sądów i prokuratur. Grupa zanotowała 3,3 mln zł czystego zysku, ale miała 4,7 mln zł straty na poziomie operacyjnym.

- Mamy lepszy od oczekiwanego wynik EBITDA [11,42 mln zł – red.] i poziom przychodów. Biznes pocztowy zanotował historycznie najwyższy poziom sprzedaży – i w żadnym razie nie jest to tylko efekt kontraktu na obsługę sądów i prokuratur. Ubiegłoroczne inwestycje i poszerzenie zasięgu naszej sieci wraz z mocniejszym wejściem na rynek bardziej rentownej korespondencji, np. listów poleconych, przynosi owoce. W I kwartale 2015 r. doręczyliśmy ponad 240 proc. więcej listów poleconych poza kontraktem sądowym niż rok wcześniej, 85 proc. więcej paczek i 82 proc. więcej zwykłych listów – mówi Rafał Brzoska, prezes Integer.pl.

Biznes pocztowy ma zostać wkrótce wydzielony z grupy i wysłany na warszawską giełdę.

- Przygotowania do debiutu giełdowego InPostu trwają. Prospekt jest złożony. Jesteśmy już po pierwszych uwagach merytorycznych KNF-u, na które odpowiadamy. Wyniki finansowe za I kwartał, które będą ujęte w prospekcie, będą dużym, pozytywnym zaskoczeniem dla rynku i potencjalnych akcjonariuszy -– mówi Rafał Brzoska.

Tymczasem biznes paczkomatowy na razie generuje głównie koszty. Przypomnijmy, że na początku maja Integer zakończył drugą rundę finansowania paczkomatowej spółki easyPack, która buduje sieć paczkomatów w kilkunastu krajach europejskich. Fundusz Templeton Strategic Emerging Markets i grupa  PZU wyłożą łącznie 27 mln  EUR (109 mln zł) na dokapitalizowanie spółki. Integer dorzuci wkład materialny i pieniężny o łącznej wysokości 54,7 mln EUR, co zwiększa wartość transakcji do 81,7 mln EUR. Grupa dostała też 36,7 mln USD kredytu od Banku Gospodarstwa Krajowego na rozwój na rynku kanadyjskim.

- easyPack, dla którego w tym miesiącu pozyskaliśmy nowe finansowanie, do końca roku będzie koncentrował się na rozwoju na czterech kluczowych rynkach – w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Kanadzie. We Francji i Włoszech rozstawimy po 800 nowych paczkomatów do końca 2015 r., w Kanadzie, gdzie dopiero startujemy, mamy już 50 działających maszyn i zabezpieczone lokalizacje pod 200 kolejnych. Do końca 2015 r. będziemy mieć tam 300-500 paczkomatów – mówi Rafał Brzoska.

Na piątkowej sesji akcje Integera idą w górę - przed południem o 4,3 proc. Nadal są jednak ponad dwa razy tańsze niż w szczycie na przełomie 2013 i 2014 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Integer na pocztowym plusie