Inteliclinic bierze oddech

opublikowano: 09-03-2017, 22:00

Ma być nowy Neuroon, maska wspierająca zarządzanie snem. Na razie jest pokaźny grant od UE na urządzenie medyczne do leczenia bezdechu.

Historia biznesowa Inteliclinic przypomina wykres faz snu. Raz jest to american dream, jak wówczas, gdy w 2013 r. spółka pozyskała zamówienia warte niemal 0,5 mln USD. Tysiące osób zdecydowało się kupić w ciemno pomysł maski do snu, mającej go efektywnie skracać i monitorować pod wieloma względami i walczyć z jet lagiem.

Trzy lata temu maskę Neuroon testował 50 Cent, wróżąc jej przyszłość. Teraz raper odcina kupony, wydając płyty z hitami, ale Kamil Adamczyk, jeden z twórców Neuroona, trzyma się jego słów, zapowiadając nowe urządzenia.
Zobacz więcej

NOWY RYTM:

Trzy lata temu maskę Neuroon testował 50 Cent, wróżąc jej przyszłość. Teraz raper odcina kupony, wydając płyty z hitami, ale Kamil Adamczyk, jeden z twórców Neuroona, trzyma się jego słów, zapowiadając nowe urządzenia. [FOT. WM]

Pierwsze maski miały trafić do użytkowników po 4 miesiącach. Po drodze Neuroon (tak nazywa się maska Intleiclinica) odebrał masę nagród ale i zmieniał inwestorów, właściwości maski (nie dało nagiąć się praw fizyki) oraz czas dostawy (ostatecznie było to około 2 lat). Żaden z masowych kontrahentów nie dał się przekonać do większego kontraktu. Sukces zmienił się w koszmar? Na teraz, założyciele i inwestorzy spółki Intelclinic są pełni optymizmu.

Za miesiąc chcą wyjść do świata z kolejną kampanią finansowania społecznościowego na Kickstarterze. Do tego w kieszeni mają grant z UE o wartości 7 mln zł. — Dojrzeliśmy. Jesteśmy gotowi na wdrożenie urządzenia medycznego do diagnostyki bezdechu sennego — zapewnia Kamil Adamczyk, dyrektor zarządzający Inteliclinic.

Runda na horyzoncie

Informacja o tym, że Intelclinic jako jedyna polska firma dostał dofinansowanie z drugiej, większej puli w programie Horyzont 2020 ucieszyła też Sylwestra Biernackiego, który według szacunków „PB”, w Inteliclinic zainwestował około 5 mln zł w formie pożyczek i przejęcia akcji od Hard Gamma Ventures.

— Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu startupów nie na skalę krajową, ale o wymiarze europejskim czy nawet światowym — ocenia Biernacki, członek zarządu Inteliclinic, a zarazem prezes i akcjonariusz giełdowego ATM. Jak na razie, Inteliclinic to właśnie głównie potencjał naukowy i technologiczny drzemiący w ekipie z Warszawy. Spółka finansowo zbroi się na potęgę. Według informacji „PB”, jeszcze wiosną chce zamknąć rundę A finansowania w wysokości około 3-4 mln USD. Daje też sobie 2 lata na podbicie serc lekarzy.

— Dzięki otrzymanemu grantowi przeprowadzimy badania kliniczne i wyprodukujemy urządzenie medyczne bazujące na technologii maski Neuroon. Jego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego — zapewnia Kamil Adamczyk.

Otwarty Kickstarter

Według statystyk, pole do popisu dla medycznej maski jest olbrzymie.W skali globu klinicznie istotny bezdech występuje u około 25 proc. dorosłych mężczyzn i niemal 10 proc. kobiet.

— Medycyna w Stanach idzie mocno w kierunku diagnostyki w domach. Tamtejsze instytucje nadzorujące dopuszczają do tego typu badań coraz więcej urządzeń mniej zaawansowanych technologicznie niż nasz projekt — twierdzi Kamil Adamczyk.

Pomimo problemów z pierwszym Neuroonem, ostatecznie udało się sprzedać już całą partię ponad 10 tys. masek. Teraz poddostawca, krakowski Fideltronik, szykuje kolejną partię, jej robocza nazwa to Neuroon Open. Formuła open oznacza, że większość oprogramowania i tajników działania maski będzie dostępna dla szerokiej publiczności. Tak, by co zdolniejsi programiści mogli sami tworzyć aplikacje wykorzystujące sensory i technologię Inteliclinica. Ulepszona maska, oddzielona od medycznego projektu, ma jasny cel — uzyskać 1 mln USD na produkcję od użytkowników Kickstartera. Jeśli się uda, Inteliclinic znów wyśni amerykański sen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu