Inteligentny budynek kosztuje

Piotr Szmielew
opublikowano: 06-08-2008, 00:00

Bezpieczeństwo, komfort, wydajność — tak można krótko scharakteryzować zalety dobrze wdrożonego systemu inteligentnego budynku.

W dobrze wyposażonym nowoczesnym biurowcu może być niemal jak w raju: wygodnie, bezpiecznie i niedrogo

Bezpieczeństwo, komfort, wydajność — tak można krótko scharakteryzować zalety dobrze wdrożonego systemu inteligentnego budynku.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: pracownik podjeżdża do szlabanu przed parkingiem podziemnym, przykłada do bramki kartę chipową. Kamera odczytuje jego rejestrację i sprawdza czy tablica samochodu zgadza się z zapisaną w bazie danych. Szlaban podnosi się, a wewnątrz budynku rozjaśniają się lampy wzdłuż drogi prowadzącej do wyznaczonego miejsca. W momencie gdy kierowca wysiada, czeka już na niego winda, która automatycznie dowozi go na odpowiednie piętro. Również tutaj zapalają się tylko niektóre lampy pokazując drogę do jego biura. W pomieszczeniu działa już włączona dopiero przed chwilą klimatyzacja (co pozwala oszczędzić energię) odtwarzając zapamiętane parametry. Wygląda to na wizję odległej przyszłości? Niekoniecznie. Tak może wyglądać praca w inteligentnym budynku — jednym z wielu, które już dziś są oddawane do użytku nad Wisłą.

— Automatykę biurową można podzielić na systemy zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo. Te drugie zapewniają monitoring lub wykrywają włamania — mówi Adrian Jastrzębski, inżynier wsparcia technicznego firmy TAC.

Wydajność pracy

Według badań organizacji Wyon, wydajność pracy umysłowej pracownika biurowego w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza spada o 20 proc., a tempo pracy o 50 proc. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Jeśli dodamy do tego normy BHP, otrzymamy sporo wymagań do spełnienia. Najłatwiej jest dopasować się do nich stosując kompletny system inteligentnego budynku. Najważniejszą jednak kwestią pozostaje bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Systemy komputerowe instalowane w nowoczesnych budynkach, oprócz rzeczy oczywistych jak włączenie alarmu, blokują również windy, otwierają wyjścia przeciwpożarowe, utrzymują na awaryjnych klatkach schodowych inne ciśnienie powietrza niż w hallu, aby utrudnić rozprzestrzenianie się ognia i dymu, a także komunikatami kierują ludzi do wyjść.

Ważną funkcją systemu jest kontrola dostępu — na poziomie budynku, pięter, sektorów, a także pojedynczych pomieszczeń. Razem z monitoringiem i systemem anti-passback (utrudniającym przekazywanie komuś karty wejściowej) znacznie ogranicza on ryzyko wejścia do obiektu osób nieuprawnionych. Ułatwia ponadto ewidencję czasu pracy. Warto również wspomnieć o systemach sterowania zasilaniem — kontrolują zużycie energii i mogą uruchomić awaryjne źródło energii.

Oszczędności

Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek jest w stanie zaoszczędzić sporo energii. Według badań ACEEE (American Council for an Energy-Efficient Economy — amerykańska rada na rzecz energooszczędnej ekonomii) wykonanych w 2005 r., budynki komercyjne pozwalają zaoszczędzić 20 proc. energii elektrycznej i 22 proc. zużywanego do ogrzewania gazu. Sporządzane przez system komputerowy raporty ustalające przeglądy serwisowe pozwalają na wykrycie problemów z urządzeniami mechanicznymi na długo przed potencjalną awarią. Sprawia to, że inwestycja w automatykę zwraca się w okresie do 10 lat. Dzięki indywidualnym rozliczeniom najemcy płacą tylko za wykorzystane media. Ważne jest również, o ile nadanie inteligencji podniesie koszty budowy.

— Wyposażenie domu lub biurowca w inteligentne systemy podnosi koszty jego budowy o 5 do 10 proc. W tej chwili w Polsce wartość rynku elektroniki instalowanej w nowo budowanych obiektach szacuje się na 250-300 mln zł. Co roku oddaje się do użytku około 50 nowych inteligentnych budynków — przekonuje Jacek Suchenek, dyrektor pionu technologii inteligentnego budynku w Qumak-Sekom.

Prawie wszystkie budowane obecnie biurowce są bardziej lub mniej inteligentne. Wszystko zależy od potrzeb — czasem wystarczy tylko system przeciwpożarowy, czasem potrzebne są rozwiązania restrykcyjnej kontroli dostępu i monitoringu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Szmielew

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy