Interconnect na tapecie

Łukasz Dec
02-02-2006, 00:00

Jeśli operatorzy stacjonarni porozumieją się z mobilnymi, mogą spaść ceny za połączenia na komórki. Jeśli…

W tym tygodniu pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczęły się rozmowy operatorów telekomunikacyjnych w sprawie cen za połączenia z telefonów stacjonarnych na komórkowe. Operatorzy stacjonarni chcieliby płacić za nie mniej.

Na komórkę za drogo

Telekomy płacą sobie nawzajem za połączenia, jakie wykonują ich abonenci (tzw. interconnect). Oczywiście doliczają do nich swoje marże. Komórkowi płacą dzisiaj stacjonarnym w hurcie około 0,06 zł za minutę, a stacjonarni komórkowym 0,65-0,70 zł. Po doliczeniu marży użytkownicy zwykłych telefonów płacą dziś za minutę połączenia na komórki 0,70-1,10 zł. Użytkownicy telefonów komórkowych, dzwoniąc na numery stacjonarne, płacą natomiast 0,25- -0,33 zł za minutę.

— Efekt jest taki, że abonenci dzwonią na komórki tylko z komórek, a nie z telefonów stacjonarnych. Ruch telekomunikacyjny w sieciach operatorów GSM i ich przychody rosną. Nasze nie — mówi przedstawiciel jednego z operatorów stacjonarnych.

Taniej niż w hurcie

Na tym nie koniec. Operatorzy GSM rozliczają się między sobą po tych samych, wysokich stawkach, po jakich rozliczają się z nimi stacjonarni (inaczej wtrąciłby się w to urząd antymonopolowy). Mimo to w wielu taryfach ceny detaliczne za połączenia z komórki na komórkę w innej sieci są niższe od cen hurtowych. Jeden z dokumentów dawnego Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty stwierdza wprost, że operatorzy GSM subsydiują część połączeń, jakie wykonują ich abonenci. To jest wbrew rynkowej konkurencji.

— Nie spodziewamy się szybkich i rewolucyjnych zmian w rozliczeniach z operatorami GSM. Stawki muszą jednak spaść, musi zostać przywrócona właściwa proporcja między cenami hurtowymi a detalicznymi — mówi Jerzy Trzaskowski z Multimedia Polska.

Operatorzy GSM skutecznie odbierają klientów operatorom stacjonarnym. Ręka w rękę idzie z nimi Telekomunikacja Polska, która dba o interesy należącego do tej samej grupy PTK Centertel (sieć Orange).

Koalicja czterech

Koalicja czterech najpotężniejszych telekomów w Polsce może zablokować spadek cen, bo teraz wszystko zależy od ich dobrej woli. Operatorzy GSM nabrali jednak wody w usta i nie chcą komentować sprawy.

— Nie spodziewamy się znaczącego spadku opłat klienckich za ruch fix2mobile w wyniku ewentualnych zmian stawek interconnectowych — dowiedzieliśmy się tylko w biurze prasowym PTK Centertel.

To nie brzmi obiecująco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Dec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Interconnect na tapecie