Interesująca ogólnikowość

opublikowano: 19-09-2017, 22:00

Losy ustawy realnie zależą od postawy PiS, i to nie tylko w parlamencie, lecz już w fazie uzgodnień międzyresortowych.

Długo zapowiadana przez Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, zaprezentowana zaś hasłowo w Krakowie na Narodowym Kongresie Nauki nowa ustawa o nauce i szkolnictwie przyjęta została przez środowisko akademickie z zainteresowaniem, ale też rezerwą. Z całą pewnością autor na wyrost nadaje jej nazwę „Konstytucja dla nauki” czy też ustawa 2.0. Zarówno rektorzy, jak też reprezentacja studentów zwracają uwagę na zapowiedziane zachowanie autonomii uczelni oraz wzmocnienie pozycji rektora. Natychmiast zaczęły się naturalne dyskusje nad podziałem obowiązków i kompetencji miedzy organami uczelni — senatem, radą i rektorem.

Dla środowiska akademickiego, bez względu na pełnione funkcje, najważniejsze jest zachowanie autonomii uczelni.
FORUM

Na razie wstrzemięźliwość wobec pomysłów koalicjanta zachowuje PiS. A przecież to od postawy dominującej partii realnie zależą losy ustawy, i to nie tylko w parlamencie, lecz już w fazie uzgodnień międzyresortowych. Skonkretyzowany projekt pójdzie przecież ścieżką rządową, a nie poselską. Dotychczas wicepremier Jarosław Gowin czasem pozwalał sobie na autonomię i dystansował się od niektórych pomysłów nie tylko ministrów PiS, lecz także Zbigniewa Ziobry, który jako drugi mały koalicjant znajduje się w identycznej sytuacji politycznej. Jeśli w przypadku ustawy uczelnianej podobnie zachowa się ministerialna większość PiS-owska, to projekt w ogóle nie trafi do laski marszałkowskiej…

Środowiska przedsiębiorców pozytywnie oceniają zakladane otwarcie się nauki na współpracę z biznesem. Jednak skuteczność koncepcji Jarosława Gowina zależy od stworzenia realnych narzędzi finansowo-prawnych, wspierających styk obu sfer: parków technologicznych, klastrów czy organizacji biznesowych. Ambitne hasła rzucają także spore wyzwanie polskim przedsiębiorcom. Wiadomo, że główną barierą rozwoju innowacyjności jest u nas niewielka liczba firm realnie zdolnych do przekładania nowinek technologicznych na produkty rynkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane