Interior zainwestował w innowacje

opublikowano: 15-01-2015, 00:00

Nowosolski technopark w trzy spółki zainwestował w sumie 1,7 mln zł. Rekrutuje kolejne.

Park Technologiczny Interior z Nowej Soli, realizujący Działanie 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, wspierającego tworzenie i rozwój innowacyjnych biznesów, uruchomił już proces inwestycyjny.

Dotychczas wyłonił trzy koncepty, które dofinansuje i pomoże wprowadzić na rynek. Kapitał na start otrzymały: Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol z Nowej Soli, które zajmie się przygotowywaniem form do seryjnej produkcji w technologii 3D reklamowych i dekoracyjnych przedmiotów (inwestycja w wysokości 812 tys. zł); poznańska agencja INC Rating, specjalizująca się w ocenie ryzyka kredytowego samorządów terytorialnych (650 tys. zł) oraz poligraficzna spółka EnterDruk z Bydgoszczy (pośrednictwo przy wykorzystaniu internetowej platformy aukcyjnej; dofinansowana kwotą 290 tys. zł).

Pieniądze pochodzą z dotacji unijnej przyznanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, zasobów własnych oraz, w przypadku dwóch projektów, od grupy kapitałowej INC. Tak wytworzony fundusz zgromadził w sumie ok. 10 mln zł. I choć obecnie trwają przygotowania do kolejnych wejść kapitałowych, nadal prowadzona jest rekrutacja.

— Szukamy pomysłów, które zapewniają największe szanse sukcesu rynkowego. Projektów, które są skalowalne i dają dobreperspektywy rozwoju. Nie odcinamy się jednak od odważnych projektów inwestycyjnych. Chcemy mieć w swoim portfelu kilka agresywnych spółek, które będą obarczone większym ryzykiem finansowym. Jednak w ich wypadku spodziewamy się szczególnych zysków. O ich powodzeniu zdecyduje rynek — zapowiada Łukasz Rut, dyrektor ds. rozwoju Parku Technologicznego Interior. Na finansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia, które choćby w minimalnym stopniu zostały już przetestowane na rynku.

— Gruntownie przyglądamy się analizom finansowym. Prognozujemy płynność, rentowność czy poziom zadłużenia do pięciu lat do przodu. Dokonujemy analizy wrażliwości na kluczowe zmienne gospodarcze, oceniamy wewnętrzną stopy zwrotu. Jednak decydujące znaczenie ma też intuicja. Pewnych zmiennych nie da się zmierzyć — dodaje Łukasz Rut.

Nowosolskiemu parkowi w działaniach promujących rozwój młodych firm partneruje Wielkopolski Instytut Jakości, specjalizujący się w transferze nauki do biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Interior zainwestował w innowacje