Intermodal bije rekordy

MIB
25-06-2012, 11:12

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) podliczył wyniki kolejowych przewozów intermodalnych w pierwszym kwartale 2012 r. Przewoźnicy kolejowi przetransportowali wtedy rekordową liczbę jednostek ładunkowych, łącznie 154,8 tys. (253,5 tys. TEU).

W porównaniu z I kwartałem 2011 r. to o 57,2 proc. (TEU o 53,9 proc.) więcej, a względem IV kwartału 2011 r. o około 4,5 proc. Łączna masa ładunków w przewozach intermodalnych koleją w analizowanym okresie wyniosła niemal 1,9 mln ton, a wykonana praca przewozowa 715 mln tonokilometrów.

Fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W porównaniu takiego samego okresu 2011 r. to odpowiednio o 57,2 i 39,2 proc. więcej. Według prognoz, przewozy kontenerów na świecie mogą rosnąć po 10 proc. rocznie i osiągnąć w 2020 r. około 150 mln TEU.

W tym należy upatrywać dużej szansy dla przewozów intermodalnych w Europie i Polsce, zwłaszcza z wykorzystaniem transportu kolejowego i obsługi transportu do i z portów morskich.

Jak jednak wynika z innego raportu UTK, aby działający w Polsce przewoźnicy mogli na tym wzroście skorzystać, konieczna będzie pomoc państwa, głównie finansowa i prawna.

— Potrzebne są jasne reguły działania i chęć stworzenia kolejnych programów promowania takiego transportu — uważają autorzy analizy UTK poświęconej przewozom intemodalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Intermodal bije rekordy