Internet będzie gwiazdą

MEW
opublikowano: 19-02-2009, 00:00

Rynek reklamowy czeka stagnacja — przewiduje ZenithOptimedia. Efekt? Możliwe są zmiany kapitałowe.

Rynek reklamowy czeka stagnacja — przewiduje ZenithOptimedia. Efekt? Możliwe są zmiany kapitałowe.

ZenithOptimedia podał prognozy rynku reklamowego w Polsce w tym roku. To kolejny dom mediowy mówiący o ostrym hamowaniu na rynku mediów, choć jego ocena jest dość wyważona. Mówi o stagnacji na poziomie 0,2 proc. — w całym 2009 r. rynek powinien osiągnąć wartość 7,8 mld zł. CR Media prognozował wcześniej 5-procentowe spadki rynku reklamy w tym roku, a Starlink — wzrost o 0-3 proc.

ZenithOptimedia spodziewa się, że w czwartym kwartale negatywny trend na rynkach finansowych i w gospodarce zacznie się odwracać, dlatego określa prognozę rozwoju rynku mediów jako optymistyczną.

Najciekawsza jest analiza poszczególnych sektorów rynku mediów. Zdaniem domu mediowego, najgorzej będzie wiodło się prasie (w magazynach wpływy reklamowe mają spaść o 10 proc., a w gazetach — o 9 proc.), stacjom radiowym (spadek o 5 proc.) i reklamie zewnętrznej (minus 2 proc.). ZenithOptimedia stawia na internet (wzrost o 21 proc.), kina (wzrost o 2 proc.) i stacje telewizyjne (wzrost o 2 proc.). Efektem będzie umocnienie i tak już silnej pozycji telewizji w całym rynku reklamy — do 52,4 proc. i wzrost pozycji internetu, który na koniec roku będzie drugim medium reklamowym (z 11,5-procentowym udziałem).

— W 2009 r. może dojść do kilku przejęć i kilku bankructw — mówi Jakub Potrzebowski.

— Najbardziej narażona jest prasa. Radio i telewizja mają silniejsze wsparcie finansowe, choć możliwe, że część nadawców też będzie próbowała sprzedać udziały — mówi Maciej Chodorowski, członek zarządu CR Media Consulting i autor Ad. media Raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy