Interpretacje podatkowe do specjalizacji

opublikowano: 08-01-2015, 00:00

Po 7 latach działania systemu wydawania interpretacji podatkowych minister finansów planuje jego większą centralizację.

Obecnie wydawaniem interpretacji podatkowych zajmuje się pięć izb skarbowych — w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. To powoduje niejednolitość wykładni przepisów i kończy się stanem niepewności u podatników — stwierdzono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia ministra finansów (MF) w sprawie upoważnienia do wydawania takich interpretacji.

Sytuację ma poprawić pomysł, aby poszczególneizby wyspecjalizowały się w poszczególnych podatkach. Resort finansów chce wprowadzać te zmiany od 1 lipca 2015 r. Wykładnie byłyby wydawane przez obecne organy. Według projektu, łódzka izba przestanie zajmować się podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Te zagadnienia dla podmiotów z województw lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego (które w tym zakresie podlegają Łodzi) przejmie Izba Skarbowa w Katowicach.

— Tam także będą wydawane wykładnie dotyczące CIT, o które będą ubiegać się podatnicy z województwa dolnośląskiego, które obecnie podlega izbie w Poznaniu — mówi Marek Siudaj z Tax Care.

Izba katowicka nadal będzie wydawać wykładnie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ale wyłącznie dla podatników z województwa małopolskiego. Podkarpackie, które podlega jej w tym zakresie, przejdzie pod opiekę izby w Bydgoszczy, a opolskie — izby łódzkiej. Niewielkie zmiany dotyczą rozstrzygania w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług (VAT). Województwo opolskie przejdzie spod jurysdykcji Izby Skarbowej w Łodzi pod opiekę Poznania.

Większe będą w przypadku pozostałych podatków, o które jest najmniej wniosków o interpretacje (MF określa je jako „niszowe”), czyli akcyzy, podatku od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych oraz od gier. Ta tematyka znajdzie się w gestii tylko dwóch izb. Katowice będą zajmować się wnioskami z całego kraju poza województwem mazowieckim, a Warszawa od podatników z Mazowsza i mających siedzibę poza terytorium kraju.

— W przypadku CIT, PIT i VAT w razie problemów z ustaleniem właściwości miejscowej izb wydających interpretacje wnioski o ich wydanie mają być kierowane do izby warszawskiej — wyjaśnia Marek Siudaj. Dla podatków „niszowych” odpowiednim adresem dla wniosków bez właściwości miejscowej będą Katowice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane