Investors TFI rośnie najszybciej

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Choć największa fala konsolidacji branży dopiero przed nami, to i tak w tym roku dochodzi do ciekawych przetasowań w czołówce.

Absolutny lider rynku — PKO TFI — ma najwięcej aktywów i w porównaniu z początkiem roku zwiększył je o 35 proc. Tyle że za mniej więcej połowę tego przyrostu odpowiada wchłonięcie portfela Gamma TFI (wcześniej KBC TFI). Organicznie największy wzrost aktywów w ciągu siedmiu miesięcy 2018 r. odnotowało Investos TFI.

Aktywa towarzystwa sięgają 7,77 mld zł i są o 28 proc. wyższe niż na początku roku. Ponad 60 proc. z nich pracuje w dwóch funduszach — Investor Płynna Lokata (to fundusz lokujący w krótkoterminowe instrumenty dłużne i depozyty) oraz Investors Zabezpieczenia Emerytalnego (to fundusz stabilnego wzrostu, dzielący aktywa pomiędzy instrumenty bezpieczne i akcje, z przewagą tych pierwszych).

Dzięki wysokiej dynamice aktywów Investors w czołówce funduszy rynku kapitałowego przeskoczył z 9. na 8. miejsce, wyprzedzając Noble Funds TFI (aktywa tego towarzystwa też urosły, ale wolniej, bo o 18 proc.).

Awans zanotowało też Union Investmen TFI, które dzięki wysokim napływom do funduszy gotówkowych i pieniężnych zwiększyło aktywa od początku roku o jedną piątą, do 13,3 mld zł. Wyprzedziło więc w stawce TFI PZU (którego aktywa stoją w miejscu) i z dużym prawdopodobieństwem wkrótce przesunie się o jedną bądź nawet o dwie lokaty wyżej, kosztem Aviva Investors TFI oraz NN Investment Partners TFI. Od zajmującego trzecie miejsce w zestawieniu BZ WBK TFI Union dzieli je już trochę więcej, bo ponad 3 mld zł aktywów.

Wśród towarzystw, które na początku tego roku miały pod zarządzaniem co najmniej 2 mld zł, dość wysoką dynamikę odnotował Skarbiec (+15 proc.), a do grona z dość dużym portfelem awansowała AXA, która zwiększyła aktywa o 13 proc., do 2,02 mld zł.

Najmocniej stopniały natomiast aktywa trzech TFI, które w różny sposób „płacą” za GetBack. Aktywa Trigon TFI, zaangażowane na rynku kapitałowym, stopniały od początku roku o 35 proc., do 1,68 mld zł, Qercus „schudł” o 24 proc., a Altus TFI o 18 proc.

Wśród mniejszych TFI dość spory spadek odnotowała Opoka (-28 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu