Inwestor z Torunia? Karkosik

Maria Trepińska
opublikowano: 06-04-2006, 00:00

Roman Karkosik to tajemniczy inwestor z Torunia, którego nie chciał ujawnić w sądzie jeden z udziałowców WRJ.

29 marca na pierwszej rozprawie w sprawie ogłoszenia upadłości Walcowni Rur Jedność (WRJ) sąd rozpatrywał dwa wnioski: zarządu WRJ oraz spółki Enpol, kontrolowanej przez Eugeniusza Majzę. Ten drugi wnioskował o upadłość z układem. Twierdził, że ma dwóch inwestorów zainteresowanych przejęciem nieukończonego i budowanego od ponad ćwierćwiecza zakładu. Jeden to znany od dawna rosyjski Gazmetal. O drugim dotąd było wiadomo tyle, że jest krajowy. Sędzia Tomasz Czarnota kilkakrotnie pytał szefa Enpolu o jego tożsamość. Eugeniusz Majza odpowiadał, że „ze względu na jego związek z inwestorem” nie może tego ujawnić.

Tajne przez poufne

Jednakże dyrektor naczelny Enpolu (udziałowiec WRJ i jej generalny wykonawca) podczas rozprawy wskazał na mecenasa Sebastiana Bogusza z Torunia, że to on jest pełnomocnikiem inwestora. Ustaliliśmy w dwóch niezależnych źródłach, że reprezentuje on Romana Karkosika, znanego inwestora giełdowego m.in. Alchemii i Skotanu. Wiemy, że adwokat z Torunia zasiada też w radzie nadzorczej Huty Batory, zależnej od Alchemii.

— Potwierdzam, że tym tajemniczym inwestorem jest pan Karkosik — mówi nasz informator.

Co na to Roman Karkosik? Jest za granicą i nie odbiera telefonów.

Eugeniusz Majza przedstawił dokument potwierdzony przez toruński odział banku PKO BP, z którego wynikało, że polski inwestor posiada zdolność kredytową 200 mln zł, jest zainteresowany przejęciem WRJ i ukończeniem jej budowy. Wcześniej Roman Karkosik przymierzał się do zakupu WRJ. Pod koniec stycznia złożył w resorcie skarbu ofertę, ale po terminie. Wstępną umowę podpisano z Sinarą należącą do rosyjskiego koncernu TMK. Zakłada ona, że za 37,5 mln EUR inwestor kupi WRJ od syndyka po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej i ukończy jej budowę w ciągu 18 miesięcy. Czy tak się stanie? To zależy od decyzji sądu. Jeśli zdecyduje o upadłości z możliwością układu, o którą zabiegał Enpol, wtedy Roman Karkosik będzie miał szanse na przejęcie WRJ, a Enpol będzie mógł kontynuować budowę. Na razie sąd nie wyznaczył terminu kolejnej rozprawy.

— W układzie biznesowym liczy się zysk. Powiązanie Huty Batory z WRJ może być uzasadnione. Ale nie chcę tego komentować — mówi Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Hand-lowej.

Ujawnione wcześniej plany giełdowej Alchemii, kontrolowanej przez Romana Karkosika, zapowiadały utworzenie grupy rurowej, w której skład wejdą: Huta Batory, WRJ i Walcownia Rur Andrzej (WRA). Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), które posiada 68 proc. WRA, zamierza wystawić walory na sprzedaż w najbliższych miesiącach. Spółka czeka na decyzje walnego, czyli ministra skarbu.

— Potwierdzam zainteresowanie przejęciem WRA przez pana Karkosika — mówi Marian Uherek, p.o. prezesa TFS.

Państwowa kasa

Budowa WRJ kosztowała 0,5 mln zł, głównie państwowych pieniędzy. Inwestycja stoi od czterech lat, bo nie ma środków na jej ukończenie. Ostatnio pojawiły się pomysły, lansowane m.in. przez związek Solidarność i śląskich posłów, aby skarb państwa znów wyłożył pieniądze. Które? Te, które ma TFS ze sprzedaży Huty Częstochowa, czyli ponad 300 mln zł.

— Najlepszym rozwiązaniem dla WRJ jest inwestor branżowy, a nie topienie kolejnych państwowych pieniędzy — uważa prezes Uherek.

Okiem eksperta

Nie jest pierwszy w kolejce

Giełdowa Alchemia kilka razy zmieniała profil działalności. Teraz stawia na przemysł stalowy. Zakup Huty Batory od syndyka był strzałem w dziesiątkę. Zakład stał się szybko centrum zysków Alchemii. Spółka ma środki z emisji, które może przeznaczyć na kolejne akwizycje, m.in. przejęcie WRA. Po ukończeniu WRJ będzie konkurowała z WRA. Wprawdzie pasuje do grupy, ale nie jest tajemnicą, że Roman Karkosik nie jest pierwszy w kolejce do przejęcia.

Maciej Bobrowski, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestor z Torunia? Karkosik