Inwestorzy czekają na nowy rząd

Tomasz Furman
08-10-2001, 00:00

Inwestorzy czekają na nowy rząd

GPW z opóźnieniem zareagowała na pozytywne doniesienia z zagranicznych parkietów. Przed większym entuzjazmem powstrzymywał ją stan niepewności dotyczący kształtu przyszłego rządu.

Podczas ostatnich sesji kursy akcji polskich spółek zachowywały się gorzej niż miało to miejsce na rynkach zagranicznych.

— Z powodów polityczno-gospodarczych gorsze notowania towarzyszyły m.in. akcjom Telekomunikacji Polskiej. Pewien wpływ na spadek kursu wywarła zapewne również informacja o utracie 0,4 mln abonentów „osiągniętej” w ciągu ośmiu miesięcy — uważa Piotr Niepokój, makler papierów wartościowych DM BOŚ.

Spadające ceny

Powodów do zadowolenia nie mogą mieć akcjonariusze KGHM i Elektrimu. Kursy obu spółek znalazły się blisko rocznych minimów.

— Do przeceny Elektrimu przyczyniło się żądanie PZU Życie, w sprawie przedterminowego wykupu obligacji o wartości 200 mln zł. Psychologiczne znaczenie odegrała również groźba złożenia wniosku o upadłość spółki, w przypadku gdyby nie zechciała ona zrealizować postulatu ubezpieczyciela — twierdzi Piotr Niepokój.

Z kolei do przeceny KGHM mogły przyczynić się prognozy mówiące o możliwym spadku popytu na miedź, a w konsekwencji i jej ceny.

MOL pomaga

W przeciwieństwie do tendencji na rynku zachowywał się kurs PKN Orlen. Przyczyną tego jest rozstrzygnięta — przynajmniej częściowo — sprawa inwestora strategicznego.

— Warunkowa zgoda na nabycie 17,6 proc. akcji przez węgierski koncern MOL przyczyniła się do wzrostu kursu. Wprawdzie nie oznacza to jeszcze, że do ostatecznej transakcji dojdzie, ale inwestorzy prawdopodobnie uznali to za lepszy stan niż brak jakiejkolwiek decyzji — mówi Piotr Niepokój.

Nie można wykluczyć, że część graczy liczy na kolejną ofertę ze strony OMV, a nawet dalszą rywalizację między Austriakami a Węgrami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy czekają na nowy rząd