Inwestorzy ignorują analityków

MD,FT.COM
opublikowano: 29-12-2009, 00:00

Zmiany prognoz zysków

Zmiany prognoz zysków

spółek mają znikomy wpływ

na kursy akcji — wynika

z badań opisanych przez

"The Financial Times".

Robert Hansen i Vadim Balashov z Uniwersytetu Tulane University oraz Oya Altinkilic z Uniwersytetu w Pittsburghu sprawdzili, jaki wpływ na notowania spó-łek miało 196 tys. zmian prognoz kwartalnych i długoterminowych ich wyników, dokonanych przez analityków w latach 1997-2007. Okazało się, że w okresie 40 minut przed i po ich publikacji był on prawie żaden. Uznali to za dowód, że inwestorzy nie przywiązują wielkiej wagi do prognoz analityków.

— Analitycy to być może bardzo bystrzy ludzie. Ale fakty wskazują, że rynek nie poświęca ich prognozom wiele uwagi i trudno uznać podążanie za ich wskazówkami za właściwą drogę do jego pokonania — powiedział Robert Hansen.

"The Financial Times" zwraca uwagę, że wcześniejsze badania, uwzględniające zmiany kursów w dłuższym okresie, wskazywały iż przynajmniej część analityków była w stanie wpły-nąć na notowania spó- łek. Uznawano to za potwierdzenie opinii, że dobrzy analitycy mogą ułatwić pokonanie rynku.

Hansen, Balashov i Altinkilic uznali, że analizowanie zmian cen pod wpływem zmian prognoz wyników w okresie dłuższym niż przyjęte przez nich 40 minut po publikacji jest my- lące. Im dłuższy bowiem okres, tym większy wpływ innych czynników na zmianę notowań spółek.

 — Nasza opinia jest taka, że prognozy wyników nie dostarczają rynkowi nowych informacji dotyczących akcji — powiedział Hansen. — To może być ważna informacja, ale... widać jest już uwzględniona w jej cenie — dodał.

Dziennikarz "The Financial Times" pisze, że szefo-wie działów analitycznych banków odmówili mu komentarza do wspomnianych badań. Jeden z nich po- wiedział jedynie, że celem raportów analitycznych nie jest wpływ na kursy ak- cji w krótkim terminie. Ich "wartość dodana" jest realizowana w inny sposób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD,FT.COM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane