Inwestorzy objęli papiery

Agnieszka Morawiecka
19-12-2003, 00:00

Pierwsza na polskim rynku emisja obligacji hipotecznych zakończyła się sukcesem.

Europejski Fundusz Hipoteczny (EFH), specjalizujący się w finansowaniu nieruchomości, zakończył zapisy na pierwszą na naszym rynku emisję obligacji hipotecznych. Inwestorzy instytucjonalni, w tym dwa duże fundusze inwestycyjne oraz osoby prawne, m.in. Andrzej Olechowski, szef rady nadzorczej EFH, i Mirosław Wierzbowski, prezes spółki, objęli papiery wartości 16 mln zł. Ale nie było łatwo.

Pierwotnie spółka chciała uzyskać 19 mln zł z programu o łącznej wartości 600 mln zł. Jednak do końca nie było wiadomo, czy uda się przekonać inwestorów do zakupu obligacji. Sprawa skomplikowała się w momencie, gdy jeden z głównych akcjonariuszy EFH nie objął papierów wartości 5 mln zł.

— Liczyliśmy, że uda się nam pozyskać zapisy na 19 mln zł, ale i tak odnieśliśmy sukces — mówi Mirosław Wierzbowski, szef EFH.

Nie obawia się o powodzenie kolejnych emisji obligacji.

— Przetarliśmy już szlaki, więc z następną emisją powinno już pójść o wiele łatwiej. Tym bardziej że coraz więcej spółek szuka nowych źródeł finansowania — mówi Mirosław Wierzbowski.

W pierwszym kwartale EFH zamierza przeprowadzić jeszcze dwie emisje obligacji dla inwestorów instytucjonalnych wartości 200 mln zł. Do końca 2004 r. EFH chce uzyskać 210 mln zł. Z kolei w drugim kwartale 2004 r. ma ruszyć pierwsza transza obligacji hipotecznych wartości 10-50 mln zł, stanowiąca część kolejnego programu łącznej wartości 500 mln zł. Tym razem papiery będą mogli kupować indywidualni gracze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy objęli papiery