Inwestorzy oczekują dowodów poprawy światowej gospodarki

City Index
opublikowano: 22-06-2009, 08:11

Zignorowanie faktu wysokich obrotów na  giełdach, które zwróciły uwagę serwisów w piątek wydaje się uprawnione. Na  większości giełd akcji w piątek wygasały kontrakty terminowe na indeksy, pojedyncze akcje oraz kontrakty opcyjne na wymienione aktywa. Ponadto dla S&P500 oraz Nasdaq piątek był dniem zmian udziałów poszczególnych spółek w  indeksach S&P500 i Nasdaq. W efekcie na samym Wall Street obrót wyniósł 2  miliardy akcji o 0,5 miliarda więcej niż średnia obrotu z ostatnich 50  sesji.

Z punktu widzenia analizy technicznej rynki amerykańskie korygują ostatnie wzrosty. Na GPW po czwartkowym teście trendu wzrostowego i poziomu 1900 Wig20 wybronił wsparcie, co na pewno uspokoiło inwestorów grających na wzrost cen. Mocniejszy był też złoty, który z punktu widzenia koszyka PLN nie może wejść w trend spadkowy. Zastanawiające jest, iż czwartkowe zejście indeksu Wig20 poniżej linii trendu nie wywołało mocniejszej wyprzedaży. Podobnie było pod koniec maja. W historii GPW jest to stosunkowo rzadkie zachowanie cen. Być może wynika to z faktu, iż nachylenia linii trendu wzrostowego jest wyjątkowo strome.

Duży kąt nachylenia linii trendu wzrostowego od lutego 2009 oznacza, iż oczekiwania inwestorów na poprawę wyników spółek są rozbudzone. Jednakże, podobnie jak na całym globie rynek oczekuje już twardych dowodów na możliwość wyjścia z recesji. Warto zauważyć, iż dane o poprawiającym się nastroju nie wpływają już na rynki akcji tak jak to było w maju. Inwestorzy czekają na poprawę wyników. Niestety pojawia się coraz więcej prognoz i analiz, iż świat może nie być świadkiem wzrostu gospodarczego. Kredyt nie dość, że nadal jest trudno dostępny to na dodatek drożeje, a stopa światowego bezrobocia kontynuuje trend wzrostowy.

Można założyć, iż inwestorzy będą baczniej obserwować, a przede wszystkim reagować na napływające dane. Ten tydzień przyniesie kilka istotnych odczytów. Z istotniejszych: dzisiaj wyniki ankiety Ifo w Niemczech; jutro poziom konsumpcji we Francji, a w USA: sprzedaż detaliczna ICSC-Goldman,  sprzedaż domów; w środę w USA zamówienia w przemyśle, informacje o stanie zapasów paliw; w czwartek poziom w USA PKB i bezrobocia oraz inflacja CPI w Japonii; w piątek inflacja CPI w Niemczech, PKB we Francji.

O godzinie 7:10 w City Index UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 4352, nieznacznie wyżej niż ostatnie zamknięcie na poziomie 4346. Natomiast GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4845, również nieznacznie wyżej niż piątkowe zamknięcie – 4839.
Informacje, którymi interesuje się rynek:
- dwie wiodące światowe firmy wydobywcze Xstrata i Anglo American rozpoczęły wstępne rozmowy o fuzji (Financial Times),
- fundusze aktywnej alokacji odnotowały lepsze wyniki niż konkurencja – ankieta Morningstar (Dow Jones)
- mniejszy pesymizm w japońskim sektorze przedsiębiorstw; indeks nastroju w biznesie wzrósł z -51,3 do -22,4 (Marketwatch),
- Bank Światowy poinformował, iż tegoroczna recesja będzie silniejsza niż zakładano w marcu tego roku; światowy spadek PKB 2,9 wobec wcześniejszej prognozy 1,7% (Bloomberg),
- od września 2008 23% amerykańskich pracodawców ograniczyło wsparcie programów emerytalnych swoich pracowników (Reuters).
 
Łukasz Wardyn, City Index

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: City Index

Polecane