Inwestorzy polubili obligacje skarbowe

Wojciech Dembiński
opublikowano: 29-09-2000, 00:00

Inwestorzy polubili obligacje skarbowe

7-procentowa marża ponad inflację robi wrażenie

Inwestorzy, którzy z racji bardzo niepewnej sytuacji na giełdzie zdecydowali się na ulokowanie pieniędzy w bezpiecznych instrumentach, powinni zwrócić uwagę na obligacje skarbowe. Jeszcze tylko dzisiaj można kupić wrześniowe obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu oraz czteroletnie obligacje indeksowane.

Coraz większą popularnością wśród nabywców indywidualnych cieszą się obligacje czteroletnie. Instrumenty te mają jedną poważną wadę — naliczane odsetki wypłacane są dopiero przy wykupie obligacji, tzn. po czterech latach od momentu kupna. W tym czasie nie można także sprzedać obligacji, ponieważ papiery te nie są notowane na żadnym rynku. Alternatywą jest sprzedaż obligacji innej osobie fizycznej (ale najpierw trzeba ją znaleźć i dogadać się w kwestii ceny) albo przedstawienie obligacji do przedterminowego wykupu (wtedy z kolei pobierana jest opłata manipulacyjna, która „zjada” część naliczonych odsetek).

Obligacje czteroletnie charakteryzują się jednak bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem. Do inflacji z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem ogłoszenia emisji doliczana jest bowiem wysoka marża.

W przypadku COI0904 oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi aż 18,6 proc. (11,6 proc. inflacja i 7 proc. marża). Październikowa seria obligacji COI będzie miała prawdopodobnie niższe oprocentowanie, ponieważ w sierpniu 12-miesięczna inflacja spadła do 10,7 proc. Przy założeniu, że marża nie zostanie zmieniona, oprocentowanie COI1004 wyniesie 17,7 proc. Listy emisyjne październikowej serii COI zostaną opublikowane prawdopodobnie dopiero w sobotniej prasie, dlatego inwestorzy już dzisiaj muszą zdecydować, czy kupić jeszcze COI0904, czy też poczekać kilka dni na papiery nowej serii COI1004.

O popularności obligacji czteroletnich w ostatnich miesiącach zdecydowała wysoka marża. W związku z oczekiwanym spadkiem inflacji w najbliższych latach, 7-proc. marża będzie wyglądać coraz atrakcyjniej, a realna stopa zwrotu z inwestycji w obligacje COI będzie rosnąć.

Wojciech Dembiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy polubili obligacje skarbowe