Czytasz dzięki

Inwestorzy uwierzyli w polski ekostart-up

opublikowano: 05-10-2020, 22:00

Airly pozyskało 2 mln USD. Wśród inwestorów znalazły się osoby związane z firmami Virgin, Spotify i Henkel.

Działające od 2016 r. Airly, start-up z Krakowa i Palo Alto, zajmuje się analizą jakości powietrza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Teraz uwierzyli w niego inwestorzy, którzy wsparli go 2 mln USD.

Michał Misiek, Wiktor Warchałowski i Aleksander Konior,
założyciele Airly, są absolwentami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Pomysł sensorów monitorujących smog powstał początkowo jako odpowiedź na
problemy stolicy Małopolski. Teraz system działa już w kilkunastu krajach
Europy, ale także poza nią.
Zobacz więcej

LOKALNIE I GLOBALNIE:

Michał Misiek, Wiktor Warchałowski i Aleksander Konior, założyciele Airly, są absolwentami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pomysł sensorów monitorujących smog powstał początkowo jako odpowiedź na problemy stolicy Małopolski. Teraz system działa już w kilkunastu krajach Europy, ale także poza nią. Fot. ARC

„Suma zebranych środków pomoże Airly w dalszym globalnym rozwoju i ma na celu uczynić z założonej w Krakowie firmy lidera w dziedzinie walki z zanieczyszczeniem powietrza na świecie” — głosi komunikat prasowy.

Rundzie finansowania przewodził Giant Ventures, a wśród uczestniczących w niej „aniołów” znaleźli się m.in. członkowie rodziny Richarda Bransona i rodziny Ronalda Cohena, Sophia Bendz (była szefowa marketingu w Spotify, a obecnie partner w Cherry Ventures), Martin Tajur (założyciel Pipedrive), Konstantin von Unger (Henkel), Piotr Jakubowski (były CMO Gojek) czy dr Ron Dembo (założyciel Algorithmics oraz Zerofootprint). 4 mln zł zainwestowało w Airly także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). „Cieszymy się, że inwestorzy pokładają tak dużą wiarę w skuteczność i istotność tego, co robimy” — mówi cytowany w komunikacie Wiktor Warchałowski, prezes i współzałożyciel start-upu.

Sensory konstruowane przez Airly tworzą sieć mierzącą zanieczyszczenie powietrza. Przy finansowym wsparciu NCBR firma stworzyła także algorytm jakości powietrza pozwalający przewidzieć przepływ zanieczyszczeń na następne 24 godziny. Wiktor Warchałowski dodaje, że w tym roku, po raz pierwszy w historii Airly, ponad 50 proc. przychodów pochodzi z modelu subskrypcyjnego i od klientów zagranicznych. Giant Ventures podkreśla, że wspiera światowej klasy założycieli zorientowanych na cel, którzy wykorzystują zaawansowaną technologię do rozwiązywania największych problemów planety.

— Airly reprezentuje to wszystko. Budując czołowe źródło danych o jakości powietrza na świecie, Airly tworzy ogromną wartość społeczną i ekonomiczną — mówi Cameron McLain, partner zarządzający Giant Ventures.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane