Inwestorzy zapomnieli o spowolnieniu

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 25-07-2011, 00:00

Za nami nerwowy tydzień. Jego początek to apogeum strachu o stabilność strefy euro i wypłacalność części jej członków, a w efekcie rekordowe notowania franka. Przyciśnięci do muru europejscy liderzy stanęli jednak na wysokości zadania i powstała szansa na zmianę postrzegania sytuacji w strefie euro.

Co dalej? Nie należy spodziewać się w najbliższym czasie silnego umocnienia złotego. Rynki ciągle nie wyceniają skali spowolnienia globalnego wzrostu. Co więcej, spowolnienie jest już odczuwalne w Polsce. Pokazały to dane o produkcji i koniunkturze. Oznacza to, iż nie tylko maleją szanse na podwyżki stóp procentowych w tym roku, ale rynek może zacząć obawiać się, czy uda się utrzymać 4-procentowe tempo wzrostu.

Najbliższy tydzień to ważne dane o PKB w USA i Wielkiej Brytanii, a także polskie dane o sprzedaży detalicznej. Coraz głośniej będzie o limicie zadłużenia w USA, który musi być podniesiony do 2 sierpnia. Wszystko wskazuje na to, iż amerykańscy politycy będą targować się do ostatniej chwili. Jeśli temat problemów strefy euro będzie wyciszany, a ze Szwajcarii nadejdą słabsze dane, złoty może zyskać wobec franka, choć nie będzie to umocnienie skokowe.

Przemysław Kwiecień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy