Inwestorzy zaskoczyli PKO

opublikowano: 23-01-2019, 22:00

Popyt na nietypowe obligacje, wyemitowane przez PKO Bank Hipoteczny, okazał się dwukrotnie wyższy od oczekiwań.

Pod koniec stycznia PKO Bank Hipoteczny wyemituje listy zastawne, czyli obligacje zabezpieczone wierzytelnościami, a dokładnie kredytami hipotecznymi. Emisję papierów o łącznej wartości 500 mln EUR z marżą w wysokości 34 p.b. ponad stopę euro skierowano do inwestorów instytucjonalnych z rynku międzynarodowego. Termin zapadalności obligacji ustalono na 23 listopada 2021 r. Listy zastawne będą notowane równolegle na giełdach w Luksemburgu i w Warszawie.

Cytowana w komunikacie Paulina Strugała, prezes PKO Banku Hipotecznego, powiedziała, że popyt ponaddwukrotnie przewyższył wartość oferowanych listów zastawnych (1,08 mld EUR) — deklaracje kupna złożyło ponad 70 inwestorów reprezentujących 16 krajów. Najwięcej chętnych zgłosiło się z Niemiec (59,5 proc.). Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się inwestorzy ze Skandynawii (14,8 proc.) i Europy Środkowo-Wschodniej (13,8 proc.). Największy udział miały asset management (44,3 proc.), następne były banki (32,2 proc.), ubezpieczyciele i fundusze emerytalne (18,3 proc.) oraz banki centralne i oficjalne instytucje (5,2 proc.).

Obecna emisja listów zastawnych jest 18. w historii PKO Banku Hipotecznego. Łączna wartość wyemitowanych i pozostających w obrocie listów zastawnych według stanu na koniec 2018 r. wynosiła 12,8 mld zł.

Listy zastawne obowiązują w polskim prawie od 2000 r., a prawo do ich emisji mają włącznie banki hipoteczne. Przez długi czas były martwym instrumentem, ponieważ kapitał potrzebny na prowadzenie akcji kredytowej banki czerpały z depozytów klientów. Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ, tłumaczył na łamach „PB” we wrześniu zeszłego roku, że proporcja depozytów do kredytów się zbilansowała i pojawiła się potrzeba wykorzystania listów zastawnych. Około trzy lata temu pojawiły się też regulacje zachęcające do korzystania z tych papierów wartościowych, m.in. umożliwiając przeprowadzanie przeniesienie wierzytelności z banku do banku hipotecznego. Oprócz PKO BP bank hipoteczny ma także mBank, Pekao i ING Bank Śląski. W I kw. 2019 r. uruchomienie banku hipotecznego planuje również Santander.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu