Inwestycje i weto dla Mittala

Katarzyna Jaźwińska
30-03-2006, 00:00

Arcelor planuje rozwój specjalistycznej produkcji. W stołecznej hucie chce zainwestować 80 mln EUR. Nadal odrzuca fuzję z Mittal Steel.

Obroty Arcelora, europejskiego koncernu hutniczego, wyniosły w 2005 r. 32,6 mld EUR. 680 mln EUR to przychody z polskiego rynku, w tym 189 mln EUR z Arcelor Huta Warszawa. Tu koncern planuje zainwestować 80 mln EUR.

— Rozpoczęliśmy budowę walcowni — mówi Roland Junck, wiceprezes Arcelora.

Wartość inwestycji to około 50 mln EUR. Rozruch — w przyszłym roku. Przedstawiciele koncernu dodają, że rozważana jest także budowa w polskiej hucie drugiej stalowni, ale decyzja jeszcze nie zapadła. Zapewniają, że kontynuowana będzie też produkcja wyrobów ze stali jakościowych.

W sumie Arcelor w latach 2002-08 szacuje poniesione i planowane nakłady w Polsce na 124 mln EUR. Ponadto 77 mln EUR pochłonęło przejęcie Huty Warszawa.

Inwestycje w rozwój specjalistycznej produkcji to parasol ochronny przeciwko fuzji z Mittal Steel.

— Arcelor i Mittal to dwie różne grupy. My kładziemy nacisk na unowocześnienie produkcji, wytwarzanie wysoko przetworzonych wyrobów. Mittal zaś ma produkcję o niższym stopniu przetworzenia — mówi Roland Junck.

Podkreśla, że Arcelor jest dostawcą dla motoryzacji, Mittal natomiast skupiał się na produkcji wyrobów długich, np. dla budownictwa. Mittal buduje w Krakowie walcownię blach samocho- dowych.

— Nie wystarczy posiadanie maszyny. Trzeba mieć nowoczesny dział badawczo-rozwojowy, by wprowadzać na rynek coraz nowsze produkty — podkreśla Roland Junck.

Zdaniem Mittal Steel, funkcjonowanie firm na różnych rynkach i segmentach produkcyjnych to najlepszy powód do fuzji i połączenia komplementarnej produkcji.

Mittal ma także dostęp do złóż rudy. Arcelor nie obawia się jednak, że Mittal zacznie dyktować ceny. Roland Junck podkreśla, że wkrótce około 30 proc. światowej produkcji stali będzie przypadało na Chiny. Firmy z tego kraju już negocjują ceny rud. Mają szansę wynegocjować obniżkę, na której skorzystają też inni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Inwestycje i weto dla Mittala