Inwestycje w strefach łódzkiej i krakowskiej

opublikowano: 26-02-2015, 00:00

Cztery firmy obiecują wydanie 30 mln zł i stworzenie minimum 60 miejsc pracy.

Krakowski Park Technologiczny (KPT) w ubiegłym, rekordowym dla specjalnych stref ekonomicznych roku przekazał inwestorom 45 zezwoleń. Nie spoczął na laurach. Spółka wydała właśnie trzy zezwolenia. W tym roku ma ich na koncie już sześć, najwięcej spośród 14 SSE. W krakowskiej strefie reinwestuje Elettrostandard Polska, producent transformatorów mocy, przekładnic i rozdzielnic z Niepołomic.

Spółka rozbudujezakład i powierzchnie biurowe. Wyda 13,5 mln zł i utrzyma 29 etatów. Pojawią się też dwaj nowi inwestorzy. Wind Mobile, firma telekomunikacyjna, utworzy co najmniej 40 miejsc pracy i zainwestuje 1 mln zł w podstrefie Kraków-Śródmieście. Pracownia Ślusarska Bartosz Wójcik, producent elementów bramowych i metalowych wykorzystywanych we wzornictwie wnętrzarskim, zainwestuje w Tarnowie 2,4 mln zł i zatrudni trzy kolejne osoby.

— Uruchomiliśmy kolejne procedury i w ciągu kilkunastu dni wydamy jeszcze dwa zezwolenia. W listopadzie ubiegłego roku złożyliśmy wniosek o zmianę granic strefy. Mamy nadzieję, że wydamy jeszcze sporo zezwoleń — mówi Wiesława Kornaś-Kita, prezes KPT.

Pierwsze w tym roku zezwolenie wydała także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dostała je niemiecka firma Mecalit, która rozbuduje zakład.Zainwestuje do końca roku 12 mln zł i zwiększy zatrudnienie, które wynosi 150 osób, o 20 pracowników. To trzecia inwestycja Mecalitu w łódzkiej strefie.

— W ciągu dwóch tygodni wydamy jeszcze jedno zezwolenie — zapowiada Marcin Kwintkiewicz z ŁSSE. W tym roku wszystkie strefy prognozują, że wydadzą 217 zezwoleń, w których firmy zadeklarują 7,7 mld zł inwestycji i 11 tys. miejsc pracy. Rok temu było 439 zezwoleń, 21,5 mld zł obiecanych nakładów i 20 tys. etatów. Firmy spieszyły się, bo od 1 lipca 2014 r. obowiązują surowsze zasady udzielania pomocy publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu