IP staje się podstawą

Marcin Złoch
opublikowano: 12-10-2005, 00:00

Internet Protocol pełni rolę podstawowego nośnika informacji w sieciach konwergentnych.

Integracja technologii telekomunikacyjnych najczęściej polega na zastosowaniu nowych technologii do świadczenia usług, które były już wcześniej dostępne, jednak przy wykorzystaniu zupełnie innych technik. Klasycznym przykładem takiej integracji jest posługiwanie się sieciami pakietowymi do przesyłania głosu.

— W procesie integracji można wykorzystywać całe spektrum usług, począwszy od telefonii analogowej, cyfrowej, poprzez usługi transmisji danych np. sieci MPLS, bezpieczeństwa sieci, aż do nowych usług, takich jak np. wirtualna centrala abonencka bazująca na sieci nowej generacji — twierdzi Jolanta Ciesielska z Netii.

Protokół internetu

— Obecnie technologia Voice over IP pozwala na transmisję głosu w sieci, w której funkcjonuje znany z internetu protokół IP. Przesyłanie głosu jest możliwe również w bezprzewodowych sieciach opartych na tym protokole — niektóre z nich również umożliwiają takie usługi. Połączenia tego typu pozwalają na dostarczenie usług głosowych i transmisji danych dzięki pośrednictwu jednego medium — twierdzi Robert Idziak, dyrektor działu rozwiązań i produktów Crowley Data Poland.

Arkadiusz Możdżeń, kierownik zespołu komunikacji IP i zaawansowanych technologii NextiraOne Polska, także zwraca uwagę na dużą rolę protokołu internetowego.

Wspólny interfejs

— Kluczowa dla integracji jest możliwość komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. W momencie gdy jest ona zapewniona, możliwa jest integracja funkcjonalności. Oznacza to, że musi być dostępny wspólny interfejs odpowiedzialny za komunikację. W przypadku technologii telekomunikacyjnych rolę takiego pomostu pełni protokół IP — tłumaczy Arkadiusz Możdżeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu