Irak i Deutsche Telekom spowodowały spadki w Europie

Swarzędz Meble Spółka Akcyjna
19-02-2003, 18:25

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje w Europie kończyły się spadkami, których głównym powodem była przecena akcji Deutsche Telekom i kolejne sygnały, że USA są zdeterminowane, by siłą doprowadzić do rozbrojenia Iraku. Czynniki te przerwały trwającą od trzech dni zwyżkę.

Stracił sektor technologiczny, pociągnięty w dół przez fińską Nokię. Akcje największego na świecie producenta telefonów komórkowych spadły o cztery procent, ponieważ jego główny konkurent - amerykańska Motorola - podał, że spodziewa się dalszego spadku cen telefonów i powolnego rozwoju telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Akcje Deutsche Telekom spadły o 8,7 procent z powodu obaw o wystąpienie nadpodaży walorów tej spółki. Niemiecki telekom ujawnił plany, zgodnie z którymi chce wyemitować obligacje zamienne o wartości 2,3 miliarda euro, które mają mu pomóc w zrefinansowaniu zadłużenia sięgającego 64 miliardów dolarów.

"Obligacje DT to ważna informacja. Dla nich to dobre rozwiązanie, bo będą mieli z czego refinansować dług, ale dla agencji ratingowych nie ma wielkiej różnicy między obligacjami zamiennymi na akcje, a długiem" - powiedział Clive McDonnell, analityk agencji Standard & Poor's.

Inwestorzy są także zaniepokojeni faktem, że ani dyplomatyczne spory, ani antywojenne protesty wydają się nie robić wrażenia na amerykańskim prezydencie George'u W. Bushu i brytyjskim premierze Tonym Blairze, którzy są zdeterminowani by zaatakować Irak.

Według dyplomatów, USA i Wielka Brytania chcą, by do końca miesiąca ONZ przyjęła krótką rezolucję, uprawniającą do użycia siły wobec Iraku.

Do godziny 18.20 indeks Eurotop 300 stracił 2,39 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 2,87 procent.

Indeks Eurotop 300, który w miniony czwartek zamknął się na poziomie najniższym od sześciu lat, do wtorkowego zamknięcia zyskał 4,6 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Marcin Gocłowski; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Swarzędz Meble Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Irak i Deutsche Telekom spowodowały spadki w Europie