IT i usługi biznesowe dają pracę

Programista, specjalista od bezpieczeństwa IT, inżynier — na kogo jeszcze mają chrapkę łowcy głów?

Dziewięciu na 10 pracodawców planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie — wynika z badania Hays Poland. A o kogo jest najtrudniej? Od lat brakuje fachowców od nowych technologii.Listę otwierają programiści, a wśród nich przodują specjaliści Java, bo ten język ma coraz szersze zastosowanie. Z powodu ataków na biznesową infrastrukturę informatyczną rośnie też zapotrzebowanie na ekspertów od cyberbezpieczeństwa — jeszcze niedawno poszukiwały ich głównie instytucje finansowe i telekomunikacyjne, dziś są na liście życzeń firm z każdej branży. Inżynierowie jakości, procesu, badań i rozwoju to kolejna grupa zawodowców mogących liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia. Nie brak też ofert dla analityków danych.

Wiele ogłoszeń dotyczy wakatów w biurach obsługi klienta i księgowości — od kandydatów oczekuje się znajomości języków, na czele z angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Braki kadrowe sprawiają, że przedsiębiorstwa rozbudowują działy personalne.

— Rozwój firm zależy od umiejętności pozyskania i zatrzymania pracowników. Stąd bierze się popyt na HR-ówców. Plany pracodawców stawiają przed nimi ogromne wyzwania — mówi Paula Rejmer, jedna z dyrektorów zarządzających Hays Poland. Według badania Randstad „Plany Pracodawców”, wcale nie IT, ale sektor SSC/BPO (nowoczesne usługi dla biznesu) ma najbardziej ambitne plany zatrudnieniowe w 2017 r.

— Różnorodność procesów, które są obsługiwane przez sektor BPO/SSC, sprawia, że pracę mogą w nim znaleźć zarówno absolwenci kierunków filologicznych, finansowych, bankowych, zarządzania, jak również IT, prawnych czy humanistycznych — mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio. W Polsce działa ponad 850 centrów biznesowych — szacuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Aby je zasilić, branża zatrudnia rocznie 18-20 tys.osób.

55 proc. Taki odsetek Polaków ankietowanych przez firmę rekrutacyjną PageGroup twierdzi, że w najbliższych miesiącach ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy się poprawi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / IT i usługi biznesowe dają pracę