IT jako usługa

MK
opublikowano: 01-12-2011, 09:51

Przetwarzania w chmurze zapewnia firmie większą sprawność działania, niższe koszty i wyższy poziom bezpieczeństwa danych.

Nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa – głosi ludowa mądrość. To samo można  dziś powiedzieć o IT. A wszystko za sprawą cloud computingu, czyli chmury obliczeniowej. Polega to na tym, że firmy otrzymują od zewnętrznych operatorów konkretne usługi informatyczne bez konieczności zakupu licencji, sprzętu oraz instalowania oprogramowania. Wszystko, czego potrzeba to komputer podłączony do sieci.

Chmura to skuteczny sposób na oszczędności.
Chmura to skuteczny sposób na oszczędności.
None
None

Firm z sektora MŚP często nie stać na stworzenie i utrzymanie własnej infrastruktury IT. Natomiast większe i bogatsze przedsiębiorstwa nierzadko wręcz przesadzają z wydatkami na oprogramowanie i sprzęt komputerowy. Jak wynika z analiz, organizacje kupują aplikacje, których nie potrzebują. Średni koszt nieużywanego software'u w Wielkiej Brytanii to 430 funtów na komputer rocznie, a w USA 410 dolarów. Jednej czwartej programów pracownicy w ogóle nie wykorzystują. Dotyczy to także Polski.

Lepiej używać niż mieć

Na szczęście jest skuteczny sposób zarówno na zbyt rozbudowaną, jak i na zbyt ubogą  infrastrukturę informatyczną. To korzystanie z IT w modelu usługowym. Bo po co utrzymywać szybko starzejące się serwery i ich kosztowną obsługę, a także co rusz kupować i aktualizować nietanie przecież programy? Czy nie lepiej kupować tyle informatyki, ile potrzeba, i płacić za tyle, ile się wykorzysta? Argumenty znane od lat, ale dopiero w kryzysie zaczęły torować sobie drogę do świadomości kadry menedżerskiej.

W sytuacji kryzysowej mądre firmy podobno oszczędzają na wszystkim z wyjątkiem nowych technologii, bo te przynoszą im duże korzyści. To prawda, ale tylko częściowa. Rozsądne organizacje tną wydatki również na IT, jednak bez konieczności ograniczania zakresu informatycznego wsparcia. A w niektórych przypadkach mimo niższych nakładów udaje się im uzyskać dostęp do zaawansowanych rozwiązań zarezerwowanych wcześniej dla wielkich korporacji. Jest to możliwe dzięki chmurze.

Wirtualne maszyny

W „chmurowy” trend wpisuje się m.in. IBM. Niebieski gigant kieruje ofertę do firm – zwłaszcza małych i średnich – polegającą na ograniczeniu kosztów poprzez niemal całkowite wyeliminowanie konieczności posiadania, aktualizowania i utrzymania infrastruktury sprzętowej lub licznych licencji na oprogramowanie. Jego sztandarowe rozwiązanie w tym zakresie, czyli IBM Smart Cloud Enterprise, umożliwia szybszy dostęp do zasobów informatycznych i testowych oraz ponoszenie opłat wyłącznie wtedy, gdy zasoby te są potrzebne. Dzięki temu produktowi konfigurowanie nowych środowisk serwerowych jest kwestią minut, a nie tygodni, a przy tym odbywa się w sposób naturalnie ograniczający ryzyko popełnienia błędów. Możliwe jest nawet tworzenie własnych obrazów i konfiguracji maszyn wirtualnych udostępnianych następnie innym użytkownikom w tej samej organizacji.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

IBM poleca to rozwiązanie innym przedsiębiorcom, ale sam też je stosuje. I to z dużym sukcesem. Dowód: dział programistyczny spółki po wdrożeniu modelu przetwarzania w chmurze odnotował około 50-procentową redukcję kosztów operacyjnych i 30-procentowy wzrost jakości.

Lepiej mieć czy używać

Serwerownie przyszłości będą większe i bardziej wyrafinowane technologicznie niż te, które znamy dzisiaj. Tyle że nie każda firma będzie chciała inwestować we własne centrum przetwarzania danych. Z dostępnych badań wynika, że w roku 2020 nadal ponad połowa rozwiązań do przechowywania informacji będzie sprzedawana klientom końcowym. Wśród nich będą największe firmy sektora telekomunikacyjnego, finansowego, usługowego i energetycznego. Dla nich skala informacji, którą zechcą operować, i przewaga konkurencyjna, którą dzięki tej skali mogą osiągnąć, będzie uzasadniała inwestowanie we własne centra przetwarzania danych. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza niewielkich, które o serwerowniach z prawdziwego zdarzenia dziś mogą tylko pomarzyć, będzie w coraz większym stopniu korzystać z możliwości, jakie daje przetwarzanie w chmurze.

Zalety korzystania z aplikacji w tym modelu to przede wszystkim: wzrost elastyczności działania, większa efektywność, szybkość wprowadzania nowości na rynek, możliwość błyskawicznej reorganizacji procesów, automatyzacja, niższe koszty, skalowalność i współdzielenie zasobów. Z myślą o potrzebach takich firm powstają kolejne przedsięwzięcia w sektorze dostawców usług informatycznych, a dotychczasowi liderzy rynku również mocno inwestują, w tym w serwerownie nowej generacji. Dostępne obecnie technologie i upowszechnianie się szybkiego internetu sprawiają, że kupowanie IT w modelu usługowym (SaaS, PaaS, IaaS) będzie coraz popularniejsze.

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji o usłudze IBM Smart Cloud Enterprise, należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem handlowym IBM lub Partnerem Handlowym IBM albo odwiedzić następujący serwis WWW:
http://www-05.ibm.com/pl/cloud/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane