IV kwartał będzie słaby, 2002 może być lepszy-ECB

13-12-2001, 10:28

FRANKFURT (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) podał w czwartek w swoim comiesięcznym biuletynie, że w czwartym kwartale tego roku i na początku przyszłego wzrost gospodarczy będzie bardzo ograniczony. Według ECB istnieją jednak warunki do ożywienia wzrostu w dalszej części 2002 roku.

"Aktywność gospodarcza w czwartym kwartale 2001 roku będzie bardzo ograniczona z powodu słabego popytu zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego, a także za sprawą powszechnie panującej niepewności" - napisali eksperci ECB w grudniowym biuletynie.

Zdaniem banku nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w dalszej części 2002 roku gospodarka zaczęła przyspieszać. Na poziomie makroekonomicznym nie dochodzi do większych zawirowań, a spadająca inflacja powinna przyczynić się do wzrostu wydatków konsumenckich.

Według analityków ECB wzrost gospodarczy strefy euro będzie się w przyszłym roku wahać od 0,7 do 1,7 procent.

Bank powtórzył także wypowiadane już wielokrotnie przekonanie, że w przyszłym roku inflacja spadnie poniżej założonego przez ECB poziomu dwóch procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IV kwartał będzie słaby, 2002 może być lepszy-ECB