Iwona Sroka weszła do Skarbca

opublikowano: 23-11-2017, 22:00

Była szefowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych została członkiem nadzoru Skarbca TFI. Na tym jej rola w grupie Murapol się nie skończy

Co państwo straciło, zyskał prywatny biznes. Iwona Sroka, na rynku kapitałowym znana przede wszystkim jako wieloletnia szefowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW), niespełna dwa miesiące po odwołaniu ze stanowiska ma nową pracę. Deweloperski Murapol ściągnął ją do giełdowego holdingu Skarbiec — w czwartek głosami walnego zgromadzenia została członkiem rady nadzorczej Skarbca TFI. — Skarbiec TFI wkracza w nowy etap rozwoju, wyznaczony zmianami uwarunkowań rynkowych i regulacyjnych, niebawem zaprezentujemy też nową strategię. Do realizacji naszych celów potrzebujemy mocnego zespołu. Iwona Sroka posiada kompetencje, które z pewnością wesprą nas w ich realizacji — mówi Bartosz Józefiak, prezes Skarbca Holding. Rola menedżerki w funduszu nie sprowadzi się do zwykłego zasiadania w nadzorze. Ma aktywnie uczestniczyć w zarządzaniu TFI i m.in. pracować nad poprawą jego komunikacji z rynkiem oraz nad realizacją nowej strategii, która może ujrzeć światło dzienne w najbliższych dniach.

ZMIANA MIEJSCA: Iwona Sroka przez długie lata czuwała nad zapleczem rynku kapitałowego w KDPW. Teraz będzie czuwała nad jednym z najstarszych polskich TFI, który pod skrzydłami Murapolu chce wrócić do dawnej potęgi.
Zobacz więcej

ZMIANA MIEJSCA: Iwona Sroka przez długie lata czuwała nad zapleczem rynku kapitałowego w KDPW. Teraz będzie czuwała nad jednym z najstarszych polskich TFI, który pod skrzydłami Murapolu chce wrócić do dawnej potęgi. Judyta Papp

— Dla mnie to początek nowego rozdziału w życiu zawodowym — nie mniej pasjonującego niż infrastruktura rynku. Nie powiedziałam w tym zakresie jeszcze ostatniego słowa. W Skarbcu swoją rolę widzę przede wszystkim jako osoby, która wspiera zarząd spółki, realizację strategii i efektywną komunikację z rynkiem finansowym w Polsce i za granicą — mówi Iwona Sroka. Według naszych niepotwierdzonych informacji Iwona Sroka ma w najbliższym czasie objąć stanowisko także w ramach całej grupy Murapol.

Nagła zmiana

Iwona Sroka była prezesem KDPW od 2009 r., wcześniej kierowała działem promocji warszawskiej giełdy. Odpowiadała m.in. za wprowadzenie nowego systemu depozytowo-rozliczeniowego, za jej rządów KDPW uzyskała autoryzację, pozwalającą na świadczenie usług w całej Unii Europejskiej. Z KDPW została niespodziewanie odwołana na początku września, choć ocenianoją bardzo pozytywnie — na łamach „PB” jej zasługi dla rynku kapitałowego podkreślali przedstawiciele stowarzyszeń inwestorów indywidualnych oraz emitentów giełdowych, a także Wiesław Rozłucki, pierwszy szef GPW.

— Mam bardzo pozytywną opinię o pracy Iwony Sroki, wzmocnioną jeszcze tym, że współpracowałem z nią jeszcze gdy kierowała działem promocji giełdy. Z tego stanowiska przeszła na stanowisko prezes KDPW. Pozostała w ramach rynku kapitałowego, ale jednak w zupełnie innym obszarze, i doskonale dała sobie radę. Skupiła się na meritum, bardzo szybko stała się ekspertką w dziedzinie wymagającej dość specjalistycznej wiedzy. Byłem zaskoczony, że w tak krótkim czasie można zostać dobrym menedżerem w tak hermetycznej dziedzinie — mówił Wiesław Rozłucki.

Teraz będzie musiała odnaleźć się w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, które przechodzą małą rewolucję.

Odnawianie Skarbca

Skarbiec TFI należy do notowanego na warszawskiej giełdzie Skarbca Holding, a ten od połowy tego roku jest w praktyce kontrolowany przez deweloperską grupę Murapol, która za 32,99 proc. akcji zapłaciła funduszowi Enterprise Investors 75 mln zł. Inwestycja jest dla Murapolu fundamentem strategii budowy nogi finansowej obok podstawowego biznesu, opartego na sprzedaży mieszkań. Kierujący Murapolem Michał Sapota mówił, że oczekuje od Skarbca zwiększenia skali działalności i liczby oferowanych funduszy, by w ciągu dwóch lat podwoiły się aktywa, którymi zarządza TFI. Tuż po wejściu Murapolu do akcjonariatu Skarbca ze spółki odeszło kilku kluczowych zarządzających, a aktywa nieco się zmniejszyły (w lipcu z funduszy odpłynęło 165 mln zł), ale od sierpnia znowu zaczęły rosnąć. Na koniec października kwota aktywów netto pod zarządzaniem Skarbca TFI wynosiła 16,2 mld zł. Skarbiec, który jest jednym z najstarszych TFI na polskim rynku (działa od 20 lat), w najlepszych latach był jego liderem. Teraz nie jest tak dobrze. Większość aktywów pod zarządzaniem skupiona jest w funduszach rynku niepublicznego (Skarbiec ma tu drugą pozycję w kraju, za Ipopemą). W funduszach rynku kapitałowego, zarządzanych przez TFI, jest 3,8 mld zł, co na koniec października dawało mu 14. pozycję. © Ⓟ

Budowanie wartości

Czołowym akcjonariuszem Skarbca od połowy tego roku jest deweloperski Murapol, który z zysków osiąganych w podstawowej branży chce finansować rozwój w segmencie kapitałowym. Na polskim rynku jest liderem — w ubiegłym roku jako jedyny sprzedał ponad 3 tys. mieszkań, w ciągu trzech kwartałów tego roku zakontraktował sprzedaż 2,47 tys. lokali, poprawiając wynik sprzed roku o 21 proc. Prowadzi inwestycje w 14 polskich miastach, rozpoczął też ekspansję na rynkach zagranicznych — chce stawiać mieszkania w Niemczech (Berlin) i Wielkiej Brytanii (Edynburg). Poza Skarbcem należy do niego giełdowa spółka Abadon Real Estate, odpowiedzialna za wykonanie projektów deweloperskich. W ubiegłym roku Murapol miał 236,5 mln zł przychodów i 126 mln zł czystego zysku. Największymi akcjonariuszami spółki, o której planach debiutu giełdowego spekuluje się od kilku lat, są Wiesław Cholewa, Leszek Kołodziej i Michał Dzida.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy