Jabil tnie 600 osób

opublikowano: 21-03-2012, 00:00

Amerykanie ograniczają zatrudnienie w Kwidzynie o 23 proc., bo spadł popyt na solary. To przejściowe?

Jabil Circuit i Jabil Assembly, spółki koncernu Jabil, które w Kwidzynie zatrudniają na etat 2 tys. osób, a przez agencje pracy tymczasowej dziś 600, a w porywach 1500, będą mieć mniej pracy.

— Otrzymaliśmy od zarządu firm informację, że w związku ze spadkiem zamówień przez najbliższe 6-9 miesięcy nie będzie miejsc pracy dla 600 osób. Zarząd zapowiedział rozmowy ze związkami zawodowymi — mówi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Marek Bania, prezes kwidzyńskich spółek Jabila, był przedwczoraj i wczoraj niedostępny.

Są rozmowy

— Związki podpisały z zarządem umowę. Dopóki firma ma pracowników zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej, nie będzie zwolnień wśród pracowników produkcyjnych z umowami na czas nieokreślony. Nie wiem, jak z administracją, gdzie podobno jest o 20 proc. osób za dużo — mówi Grażyna Orkwiszewska, przewodnicząca międzyzakładowej komisji Solidarności.

Pracownicy tymczasowi zatrudnieni są głównie przy produkcji. Oznacza to, że np. inżynier, magazynier czy kontroler zapasów dostaną propozycje przejścia do działu produkcyjnego. To może oznaczać mniejsze pensje.

— Nie wszyscy się na to zgodzą. Nie wiemy jeszcze, czy pracodawca będzie chciał rozwiązywać umowy za porozumieniem stron, czy będzie je wypowiadał. Kolejne spotkaniemamy w piątek — zapowiada Grażyna Orkwiszewska.

Nierentowne solary

Twierdzi, że Jabil tłumaczy ograniczenia w zatrudnieniu spadkiem zamówień na panele słoneczne, bo w Niemczech i we Francji latem kończą się dotacje na energetykę solarną, więc spadły zamówienia.

— Ta branża od kilku lat rozwija się dynamicznie na całym świecie. Spadają koszty budowy instalacji fotowoltaicznych i produkcji modułów. Stąd redukcja wsparcia rządowego. Może to oznaczać przejściowe kłopoty dla producentów, zwłaszcza, że ceny wciąż dyktują firmy z Chin. Ale to się zmieni: Pekin chce teraz wspierać rozwój rynku wewnętrznego, a nie zdobywanie przez firmy zagranicznych rynków. Jest też szansa, że w Polsce pojawi się popyt. Przygotowywana ustawa o odnawialnych źródłach energii otwiera rynek mikroinstalacji. Byłoby świetnie, gdyby udało się obniżyć VAT na te urządzenia z 23 do 8 lub nawet 0 proc. — mówi Grzegorz Wiśniewski z EC BREC Instytutu Energetyki Odnawialnej. Na inwestycję za 70 mln zł w produkcję paneli fotowoltaicznych Jabil zdecydował się w 2009 r.

— Firma zobowiązała się wtedy stworzyć 36 etatów i już wywiązała się z tego — mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowa nisza

Projekt uratował etaty, bo firma planowała zwolnienie 800 pracowników. Było to związane z kryzysem, w związku z którym spadła produkcja telewizorów. Jabil był dostawcą m.in. Sharpa. Skończyło się na 400 zwolnionych osobach. Wydawało się, że fotowoltaika to rozwojowa gałąź. Rok temu firma dostała zgodę Ministerstwa Gospodarki na 50 mln zł grantu w związku z planowaną kolejną inwestycją w solary, tym razem za ponad 160 mln zł. Jednak do inwestycji nie doszło, a Jabil nie wziął grantu.

— Ceny na krzem są wysokie, Chiny ograniczają dostęp do metali rzadkich, produkcja jest coraz mniej opłacalna, więc część ogniw nie jest produkowana w Europie. Ale zakłady w Kwidzynie mają kompetencje, znajdą sobie inną niszę. Jeśli zwalniają, to za jakiś czas będą przyjmować — pociesza Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Co ciekawe, Jabil Global Services Poland, spółka z Bydgoszczy zatrudniająca 1 tys. osób zajmująca się naprawą urządzeń elektronicznych na gwarancji, zapowiedziała niedawno 500 dodatkowych etatów w tym roku. Jabil to notowany na NYSE producent elektroniki założony w 1966 r. W 2011 r. firma miała 16,5 mld USD obrotów i 381 mln USD zysku netto (ponaddwukrotna poprawa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Jabil tnie 600 osób