Jabłka czy reneta na paragonie

opublikowano: 04-04-2013, 00:00

Nowe przepisy dotyczące stosowania kas fiskalnych wywołały tyle pytań, że Ministerstwo Finansów opublikowało specjalne wyjaśnienia.

Ministerstwo Finansów (MF) oficjalnie ustosunkowało się do wątpliwości, które zrodziło obowiązujące od tego miesiąca nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Wyjaśnienia do zgłaszanych problemów pojawiły się na stronie internetowej resortu (www.mf.gov.pl).

Obszerną ich część poświęcono zmienionym wymaganiom co do zawartości paragonów fiskalnych, opisywanym również przez „Puls Biznesu”. Zmiany sprawiły, że handlowcy nie wiedzą, jak opisywać sprzedawane towary.

Wymóg jednoznaczności

MF stwierdza, że przepisy nowego rozporządzenia doprecyzowują konieczność zamieszczenia na paragonie nazwy towaru, aby można było go jednoznacznie zidentyfikować. Wcześniej wystarczyło, aby umieszczono nazwę towaru lub usługi i ewentualnie ich opis stanowiący rozwinięcie tej nazwy. Wątpliwości powstały w związku z pojęciem jednoznacznej identyfikacji, czyli czy np. można wpisać „nabiał” czy raczej „jogurt”.

— Sposób „jednoznacznego” identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem towarów i usług, jakie podatnik oferuje — czytamy na stronie MF.

Oznacza to, że tak jak dotychczas, to od podatnika zależy, w jaki sposób dobierze on nazwę towaru lub usługi, tak aby jego klient mógł jednoznacznie zidentyfikować zakupiony towar lub usługę. Przepisy nie wykluczają przy tym stosowania skrótów (jak było do tej pory), a dotychczasowa praktyka potwierdza, że podatnicy korzystają z tej możliwości.

Jabłka w różnej cenie

Ministerstwo posiłkuje się też przykładem sprzedaży jabłek. Według jego wyjaśnień nie ma problemu, gdy podatnik handluje pięcioma gatunkami jabłek, a wszystkie mają jednakową cenę. W takim przypadku wystarczy zaprogramować w kasie nazwę ogólną, np. „jabłka”. Jeśli jednak cena się różni, sklep powinien oddzielnie zidentyfikować jabłka, np. nazwą lub ewentualnie nazwą skróconą gatunku.

Nowy wymóg jednoznacznej identyfikacji towaru lub usługi podatnicy będą musieli w pełni realizować po 30 września 2013 r. MF zaznacza ponadto, że przed 1 kwietnia br. nie akceptowano ewidencji i stosowania nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację towarów lub usług. Niejednolita była natomiast praktyka stosowania przez podatników dotychczasowych wymogów. Stąd zmiana w przepisach.

Bez wymiany kas

MF podkreśla też, że zmiany wynikające z rozporządzenia, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane, aż do czasu ich zużycia.

— Podatnik powinien natomiast dysponować kasą rejestrującą, w szczególności posiadającą wystarczającą pamięć, odpowiednią do profilu prowadzonej przez niego działalności, co nie jest nowym wymogiem. Wymóg umieszczania NIP nabywcy (na jego żądanie) na paragonie będzie dotyczył tylko kas, które umożliwiają taką funkcję — podaje MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu