Jabłoński: Platforma silna słabością PiS-u

PAP
opublikowano: 08-11-2014, 16:58

Platforma Obywatelska jest silna słabością PiS-u. Wszystko wskazuje na to, że PO wygra wybory samorządowe w większości dużych polskich miast - uważa politolog dr Wojciech Jabłoński.

"Wydaje się, że Platforma Obywatelska jest przede wszystkim silna słabością PiS-u, silna tym wszystkim, czego Jarosław Kaczyński nie potrafi wciąż od końca w polityce. Myślę o zdominowaniu sondaży i przejęciu władzy. Nie mówiłbym w tym przypadku o efekcie Kopacz, a raczej o efekcie słabości Kaczyńskiego. To, że Kaczyński dzisiaj zajmuje się tak błahymi problemami, jak nie do końca legalne rozliczenia wycieczek swoich podwładnych świadczy o tym, że Platforma nawet w tej sytuacji nieciekawego bilansu (...) może sobie z Jarosławem Kaczyńskim poradzić" - powiedział dr Jabłoński PAP.

Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że PO wygra wybory samorządowe w większości dużych polskich miast - czy to będą kandydaci PO, czy kandydaci sympatyzujący z PO. "Dla PiS szykuje się co najwyżej remis z Platformą, jeśli chodzi o wybory samorządowe, jeśli nie przegrana, jak w przypadku kampanii europejskiej" - powiedział.

W opinii eksperta, sprawa wyjazdu posłów PiS do Madrytu nie powinna wpłynąć na wynik wyborów samorządowych. "Wpłynie w sposób negatywny o tyle, że zamiast prezentowania siły, partia w trakcie kampanii wyborczej prezentuje słabość i to słabość pojętą w ten sposób, że zajmuje się problemami bardzo błahymi, które są niegodne podejmowania ich podczas kampanii wyborczej. Na wynik wybroczy wpłynie to o tyle, że PiS-owi to nie tyle nie zaszkodzi, ile nie pomoże. Jarosław Kaczyński cały czas pokazuje, że jest nakierowany na robienie porządku w swojej partii, a nie ostatecznie pokonanie PO. Taki przekaz pójdzie do elektoratu" - dodał.

Zdaniem Jabłońskiego, elektorat twardy pozostanie przy PiS. "Tego typu akcje, myślę o tych rozliczeniach (posłów PiS, którzy byli w Madrycie - PAP), tych dodatkowych, bardzo cennych zwolenników, których PiS mógłby przeciągnąć i przechylić szalę rywalizacji z PO na swoją stronę, nie przyciągnie" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane