Jack Ma nie jest już najbogatszym Chińczykiem

ARŻ, Reuters
opublikowano: 02-03-2021, 19:05

Jack Ma, założyciel holdingu Alibaba i Ant Group, stracił tytuł najbogatszego człowieka w Chinach, pisze Reuters.

Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group Holding
Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group Holding

Ma i jego rodzina zajmowali pierwsze miejsce na liście najbogatszych Chińczyków stworzonej przez Hurun w 2019 i 2020 roku. W aktualnej edycji spadli na czwartą lokatę z majątkiem szacowanym na 360 mld juanów (55,64 mld USD).

Pierwszą pozycję w rankingu zajął Zhong Shanshan, producent wody butelkowanej Nongfu Spring i główny akcjonariusz firmy produkującej szczepionki Beijing Wantai Biological (550 mld juanów/85 mld USD), drugie założyciel spółki Tencent Ma Huateng (480 mld juanów/74,18 mld USD), a trzecie twórca platformy e-commerce Pinduoduo Collin Huang (450 mld juanów/69,55 mld USD). Piąte miejsce, z majątkiem szacowanym na 350 mld juanów (54 mld USD), zajął Zhang Yiming, założyciel spółki ByteDance, która stworzyła Tik-Toka.

Jack Ma, właściciel holdingu Alibaba i Ant Group, po krytycznych wobec władzy wypowiedziach, w ostatnich miesiącach musiał stawić czoła wzmożonym kontrolom antymonopolowym, a także z zablokowaniem szacowanej na 37 mld USD pierwszej oferty publicznej jego fintechu na giełdzie w Hongkongu.

Biznesmen, który niegdyś nie stronił od mediów, przez kilka miesięcy nie pojawiał się publicznie, wywołując szereg spekulacji. Pod koniec stycznia opublikował w sieci jedynie krótki film ze swoim udziałem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane