Jackiewicz: MSP odchodzi od polityki prywatyzacji

ISBNews
opublikowano: 26-02-2016, 15:13

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) negatywnie ocenia politykę prywatyzacji poprzedniego rządu i nie zamierza jej kontynuować, poinformował minister Dawid Jackiewicz.

"Wygaszamy proces prywatyzacji, będziemy prywatyzować tylko te podmiotów, które są zbędne. Przenosimy ciężar na sprawny nadzór" - powiedział Jackiewicz podczas konferencji prasowej.

Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa
Zobacz więcej

Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa Marek Wiśniewski

Minister negatywnie ocenił m.in. sprzedaż akcji KGHM Polska Miedź przez Skarb Państwa w 2010 r., która - jego zdaniem - osłabiła możliwości ochrony spółki przed wrogim przejęciem.

"To nie jest tylko nasza wola, ale nasz obowiązek, żeby nie prowadzić dalej prywatyzacji" - powiedział Jackiewicz.

Zapytany o możliwości ewentualnego odkupienia akcji spółek, np. tych sprzedanych przez giełdę, minister odpowiedział, że rozważyłby taką możliwość, gdyby dysponował odpowiednimi środkami.

"Gdybym miał możliwości finansowe, nie wahałbym się użyć tych środków, aby odzyskać kontrolę albo zwiększyć udział Skarbu Państwa w akcjonariacie istotnych i ważnych podmiotów, których nie wymienię z nazwy" - powiedział.

Jackiewicz zapowiedział też dziś, że nowy podmiot nadzorujący spółki Skarbu Państwa, który zastąpi MSP powstanie do połowy przyszłego roku.

Szef resortu skarbu stwierdził także, że zarządy spółek z udziałem Skarbu Państwa powinny stawiać sobie za cel nie tylko interes spółki, ale również interes Skarbu Państwa i muszą brać pod uwagę możliwość odwołania przez właściciela.

"Do końca mojej obecności w Ministerstwie Skarbu Państwa, do końca mojej obecności w nadzorze żaden członek rady nadzorczej i żaden zarząd nie może być pewny, że jego stanowisko zostanie nienaruszone″ - powiedział Jackiewicz podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że zarządzający nie powinni traktować spółek jako swoich ″obszarów władzy″ i kierować się jedynie interesem spółki.

"Stawiamy przed spółkami nowe zadanie - muszą realizować interes Skarbu Państwa" - dodał minister.

Powtórzył także w czasie konferencji, że MSP pracuje nad projektem nowego systemu wynagradzania zarządów spółek Skarbu Państwa. Projekt powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu