Jak granty wspierają projekty edukacyjne

opublikowano: 12-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracodawcy oczekują od młodych osób kompetencji miękkich. Dotacje pomagają rozwijać je u dzieci w specjalnych miejscach rozrywki.

Przedstawiciele firmy Smart Kids Planet stworzyli interaktywne Centrum Mądrej Zabawy w warszawskiej Fabryce Norblina. Pomaga ono dzieciom rozwijać kompetencje przyszłości, w tym kreatywność, umiejętność współpracy i logiczne myślenie.

– Smart Kids Planet łączy elementy rozrywki i edukacji znane z centrów nauki i sal zabaw. Dzięki dotacji przyznanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, zrealizowaliśmy strefę Fantazjuj – mówi Karol Gaweł, dyrektor zarządzający w Smart Kids Planet.

W Centrum Mądrej Zabawy istnieje dziewięć stref tematycznych podzielonych na kategorie wiekowe. Organizowana tam zabawa dla dzieci rozwija ich percepcję, motorykę, zdolności strategiczne, umiejętności cyfrowe i wyobraźnię. Dzieci uczą się m.in. przedsiębiorczości, a także tego, co to jest zbilansowany posiłek lub jak właściwie segregować odpady.

– W strefie Odkrywaj znajduje się rakieta kosmiczna, ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnie. W machinarium wspieramy u dzieci myślenie przyczynowo-skutkowe. Natomiast strefa Twórz pomaga rozwijać wyobraźnię przestrzenną – wylicza Karol Gaweł.

Z kolei w strefie Fantazjuj, która powstała dzięki dofinansowaniu unijnemu, dzieci zmieniają tradycyjne kolorowanki w obiekty 3D.

– Nie byłoby tej atrakcji, gdybyśmy nie otrzymali funduszy unijnych. Podobne rozwiązania widzieliśmy w Singapurze. Tego typu przedsięwzięcia nie są dostępne w Europie. Pokazujemy dzieciom w sposób przyjazny nowe technologie – podkreśla Karol Gaweł.

Przyznaje, ze spółka nie miała problemu z pozyskaniem inwestorów i finansowania.

– Największym wyzwaniem dla nas było zrekrutowanie odpowiedniego zespołu. Zdecydowana jego większość pracuje z nami do dziś, czyli już cztery lata – podkreśla z dumą Karol Gaweł.

W ciągu tygodnia Centrum Mądrej Zabawy odwiedza od 150 do 300 dzieci. Natomiast w weekendy jest ich nawet 1500.

– Jesteśmy mile zaskoczeni nie tylko tą frekwencją, lecz również pozytywnym odbiorem naszej koncepcji przez rodziców i opiekunów, którzy polecają nasze miejsce innym osobom – zaznacza Adam Kowalczyk, założyciel i współwłaściciel Smart Kids Planet.

Twórcy Smart Kids Planet myślą już o kolejnych lokalizacjach dla swojego biznesu.

– Nie chcemy powielać koncepcji centrum, tylko stworzyć miejsce, które będzie jego uzupełnieniem z nowymi atrakcjami dla dzieci – zapowiada Karol Gaweł.

1,4 mld zł

tyle pieniędzy unijnych popłynie do MŚP z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, który będzie finansował m.in. projekty edukacyjne i dotyczące rynku pracy.

105 mln zł

tyle w nowej perspektywie finansowej dostaną Sektorowe Rady ds. Kompetencji. Przedsiębiorcy, którzy je tworzą, będą mieli wpływ na to, czego i jak uczą polskie szkoły, uczelnie i instytucje szkoleniowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane