Jak miała na nazwisko caryca Katarzyna?

opublikowano: 14-12-2016, 16:49

Nie wiem, czy sejmowa komisja śledcza do spraw Amber Gold rozwiąże sprawę gdańskiego parabanku, ale na pewno będzie mogła pochwalić się osiągnięciami w zakresie edukacji historycznej. Dzisiejsze pytanie posła Suskiego o nazwisko osoby o pseudonimie 'Caryca' spotkało się z szyderstwem. Niesłusznie.

To nie poseł Suski wykazał się niewiedzą w tym dialogu, lecz przesłuchiwany sędzia Milewski. 'Wielka' to bowiem nie nazwisko, lecz przydomek. 

Zobacz więcej

Katarzyna II Romanow linia Holstein-Gottorp

Próżno szukać wśród osób spoza grona historyków kogoś, kto by się orientował w kolejnych zmianach metryki 'Semiramidy Północy'. Urodziła się w Szczecinie 2 maja 1729 roku jako Zofia Fryderyka Augusta księżna Anhalt-Zerbst (jednej z gałęzi dynastii askańskiej). W 1745 roku poślubiła w Petersburgu księcia holsztyńskiego Karla Petera Ulricha von Holstein-Gottorp. Był on (po matce) potomkiem Piotra Wielkiego, po ojcu zaś następcą tronu Holsztynu. Obydwoje wraz ze zmianą wyznania na prawosławne zaczęli używać innych imion - ona stała się Katarzyną, a on Piotrem.

Choć związki z panującą w Cesarstwie (a nie Carstwie - zmiany dokonał w 1721 r. Piotr Wielki) Rosyjskim dynastią Romanowów istniały tylko wobec Piotra i tylko po kądzieli, to odwoływali się oni do tradycji rodziny, która zapanowała wraz z wypędzeniem Polaków z Kremla w 1612 r. 

Piotr von Holstein-Gottorp jako cesarz panował krótko - zaledwie od 5 stycznia do 9 lipca 1762 r. Został obalony przez swoją własną małżonkę, która nakazała go zgładzić 17 lipca. Odtąd panowała nad Imperium jako cesarzowa Rosji Katarzyna II dynastii Romanowów, linii Holstein-Gottorp. 

'Wielką' została nazwana po śmierci, choć niektórzy chcąc się przypodobać określali ją za życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu