Jak nie dać się wywłaszczyć

PAP
12-08-2008, 09:16

Powiernictwo Polskie przygotowuje vademecum porad prawnych, w którym będą opisane działania, jakie powinny podejmować osoby prywatne oraz instytucje publiczne w celu zablokowania żądań majątkowych byłych niemieckich przesiedleńców. Poradnik ma być gotowy na jesieni - zapowiada "Nasz Dziennik".

W procesach o zwrot nieruchomości ważne jest właściwe zachowanie się w sądzie strony broniącej się przed wywłaszczeniem. Niemcy dochodzą swoich praw do pozostawionych majątków w procesach cywilnych. Można się w nich bronić, zgłaszając sądowi odpowiednie zarzuty i wnioski wobec drugiej strony. Jeśli strona nie powoła się w procesie np. na zasiedzenie, dzięki któremu ma prawo do nieruchomości, to sąd nie bierze tego pod uwagę przy wydawaniu wyroku.

Ostatnio w Gdańsku został odroczony proces przez sąd apelacyjny w celu przygotowania dokumentacji kosztów poniesionych przez miasto i osoby prywatne na utrzymanie kamienicy. Zażądanie zwrotu nakładów, które mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych lub przekroczyć milion, może zniechęcić byłych właścicieli do kontynuowania procesu - przewiduje "Nasz Dziennik".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Jak nie dać się wywłaszczyć