Jak obejść ustawę rolną

opublikowano: 16-05-2016, 22:00

30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

KOMENTARZ

AGNIESZKA ADAMCZEWSKA

adwokat, wspólnik kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński, Adamczewska i Wspólnicy

Tzw. ustawa o obrocie ziemią, tak niepozorna w nazwie, może spowodować spustoszenie na rynku nieruchomości. Wszystko dlatego, że jej regulacje trafiają do bardzo dużej grupy interesariuszy. Szczególnie mocno dotknie właścicieli spółek, w których majątku znajduje się nieruchomość rolna.

W obecnym stanie prawnym obrót udziałami i akcjami spółek z majątkiem, który zawiera nieruchomości rolne, a także dokonywanie innych czynności korporacyjnych (przekształcenia, połączenia i podziału), podlega ograniczeniom związanym z uprawnieniami Agencji Nieruchomości Rolnych (prawo pierwokupu oraz prawo nabycia udziałów i akcji). W przypadku zmian właścicielskich w spółkach posiadających w swych aktywach grunty rolne, ANR będzie miała prawo nabycia tych działek. Warto jednocześnie podkreślić, że przeniesienie nieruchomości rolnych, np. do spółek celowych, podlega ograniczeniom ze względu na to, że nabyć nieruchomość rolną może, co do zasady, jedynie rolnik indywidualny.

Kilka tygodni temu, przed wejściem ustawy w życie, pojawiła się informacja o luce prawnej, pozwalającej na obejście restrykcyjnych przepisów. Właściciele ziemi rolnej, którzy zadbali o swój interes i do dnia wejścia ustawy w życie utworzyli dwie spółki: spółkę córkę, która jest właścicielem ziemi i jej spółkę matkę, która ma 100 proc. udziałów w spółce córce, mogą teraz swobodnie nią obracać. Jeżeli udziałowiec powołał do życia spółkę matkę i w obecnym stanie prawnym sprzeda 100 procent udziałów w jej kapitale zakładowym, ANR nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu, a osoba lub podmiot, która zakupi spółkę matkę, przejmie także spółkę córkę, a co za tym idzie — również należącą do niej nieruchomość rolną.

Nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie, by prawo pierwokupu nie miało zastosowania. Pierwokup nie przysługuje również na udziałach spółek zagranicznych, które są bardzo popularne w obrocie prawnym. W związku z tym spółki zagraniczne mogą być udziałowcami spółek, będących właścicielami nieruchomości rolnych. Sprzedaż udziałów lub akcji spółek może okazać się prostym sposobem na nabycie ziemi rolnej bez ograniczeń przewidzianych w nowelizacji. Luk prawnych w nowej ustawie jest znacznie więcej, zaś praktyka stosowania restrykcyjnych przepisów zapewne już wkrótce ujawni kolejne mankamenty, których nie przewidział ustawodawca.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane