Jak odnaleźć równowagę

TOMASZ POTRZEBOWSKI, SOMMELIER CENTRUM WINA
opublikowano: 25-04-2019, 22:00

Wina ekologiczne to coraz silniejsza tendencja, mająca odzwierciedlenie nie tylko na blogach winiarskich i w branżowych magazynach, lecz także w sklepach i restauracyjnych kartach win. Jakie są i czym się wyróżniają?

Wina ekologiczne to dość ogólny termin, który zasięgiem obejmuje kilka typów tego trunku. Najważniejsze, by były wytwarzane według określonych reguł. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy wina organiczne i biodynamiczne.

Bez nawozów sztucznych

W zależności od kraju, a nawet regionu, istnieje wiele definicji dotyczących wina organicznego. Nie będziemy jednak zgłębiać tajników prawa międzynarodowego. Najważniejsze z naszego punktu widzenia — osób, które kochają wino — jest to, że w winnicy, w której powstają wina organiczne, nie można stosować sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Bardzo często wina z certyfikatem potwierdzającym ich organiczność mają również zmniejszoną zawartość siarczynów. Aby móc certyfikować swoje wina, winiarze przez kilka lat muszą regularnie badać poziom związków chemicznych w glebie, a także dostosować produkcję do obowiązujących przepisów. W Europie dopiero od 2012 r. można zgodnie z prawem używać terminu „wino organiczne”. Dobrym przykładem win organicznych są sycylijskie Terre di Kama lub hiszpańska winnica Luzon.

W zgodzie ze wszechświatem

Nieco inne założenia przyświecają producentom win biodynamicznych. W tym przypadku zasady są jeszcze bardziej restrykcyjne i wynikają nie tylko z przepisów, lecz także z filozofii. Zbiór myśli na temat rolnictwa biodynamicznego został spisany w pierwszej połowie XX w. przez austriackiego filozofa Rudolfa Steinera. W przypadku produkcji wina założenia biodynamiki oznaczają, że winnica, jej otoczenie, ludzie, zwierzęta i rośliny, a także zabudowania gospodarcze są elementem wspólnego świata. Wszystkie więc powinny pozostawać w równowadze, a ingerencja w nie musi być maksymalnie ograniczona, by nie naruszyć panującej harmonii. Biodynamika to zatem próba życia w zgodzie ze wszechświatem. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim w winnicy nie można stosować herbicydów i pestycydów. Nie stosuje się również nawozów sztucznych. Zamiast nich do użyźniania gleby wykorzystywany jest kompost.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ikona Demeter

Kolejnym ważnym aspektem winiarstwa biodynamicznego jest kalendarz. Poszczególne prace dostosowane są do konkretnych dni, pór roku, faz księżyca czy pozycji Ziemi wobec Słońca. Skąd jednak mamy wiedzieć, że wino, które właśnie pijemy, pochodzi z uprawy biodynamicznej? W smaku może to być trudne do uchwycenia. Głównym wyróżnikiem win biodynamicznych jest ikona Demeter lub innej organizacji certyfikującej umieszczona na kontretykiecie butelki. Świetnym przykładem win organicznych i biodynamicznych są produkty z hiszpańskiej winnicy Pares Balta. Ich wina pochodzą z regionu Penedes niedaleko Barcelony. Z tyłu butelki znajdują się ikony potwierdzające organiczny charakter wina, zaś na witrynie internetowej producenta widnieje logo organizacji Demeter przyznającej certyfikaty związane z biodynamiką.

Moim ulubionym trunkiem z tej winnicy jest czerwone wino o nazwie Mas Elena. To elegancki kupaż merlota, cabernet sauvignon i cabernet franc. Wino o pięknym aromacie jeżyn, jagód i czarnej porzeczki, o mocnej strukturze i dojrzałych taninach. Klasa sama w sobie. Świetnie komponuje się z wieprzowiną, a także grillowanymi rybami, serami pokrytymi niebieską pleśnią oraz warzywną paellą z papryką, oliwkami i pomidorami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ POTRZEBOWSKI, SOMMELIER CENTRUM WINA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu