Jak się zadłużamy

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Coraz chętniej sięgamy po pożyczki ratalne, udzielane przez firmy pożyczkowe. Najczęściej w celach remontowych.

W 2017 r. 41 proc. Polaków, którzy wzięli pożyczkę do 10 tys. zł, przeznaczyli ją na remont mieszkania (to blisko 10 pkt. proc. więcej niż w 2016 r.) — wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie firmy pożyczkowej Wonga. 24 proc. respondentów odpowiedziało, że po dodatkowe pieniądze sięga w sytuacji niespodziewanych wydatków, takich jak naprawa lub wymiana niezbędnego sprzętu domowego. Porównując dane rok do roku, można zauważyć, że zmniejszyła się liczba pożyczających pieniądze na zakup środka transportu — taki cel wskazało 21 proc. badanych, czyli o 5 pkt. proc. mniej niż w 2016 r. Nadal chętnie pożyczamy na zorganizowanie świąt — 19 proc. czy na przyjemności, takie jak np. wakacyjny wyjazd — 18 proc. Rzadziej wnioskujemy o pożyczkę na zakup gadżetów elektronicznych — 18 proc. w 2017 r. w porównaniu z 23 proc. w 2016 r. 16 proc. respondentów wskazało, że zadłuża się na bieżące wydatki, takie jak rachunki za prąd czy gaz, 14 proc. na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Marcin Borowiecki z Wonga.pl
Fot. Marek Wiśniewski

Co dziesiąty zaciągnął pożyczkę, aby udźwignąć sezonowe koszty, takie jak zakup wyprawki szkolnej czy ubrań. Z doświadczenia firmy pożyczkowej Wonga wynika, że konsumenci chętniej wybierają pożyczki ratalne — 44 proc. niż tzw. chwilówki (pożyczka na 30 dni). Średni czas pożyczki ratalnej w 2017 r. wyniósł 267 dni, a jej średnia wysokość — 2057 zł. To kierunek, w którym chce rozwijać się jedna z trzech kluczowych firm na polskim rynku pożyczek pozabankowych, specjalizujących się w pożyczaniu przez internet.

— Systematycznie zwiększamy wielkość oferowanych pożyczek, a także czas ich trwania. Obecnie testujemy pożyczkę dla powracających klientów w wysokości 20 tys. zł na 60 miesięcy mówi — Marcin Borowiecki, prezes Wonga w Polsce. © Ⓟ

34 lata Tyle wynosi średni wiek klienta firmy pożyczkowej Wonga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane