Jak uczyć rynku

Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
opublikowano: 19-02-2008, 00:00

Jarosław Dominiak

prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

W ofercie pierwotnej PKO BP wzięło udział 220 tys. osób. Liczby tej nie można uznać za dobry wynik, świadczący o powszechności inwestycji giełdowych w polskim społeczeństwie. Chętnych do zakupu jednej z najlepiej rozpoznawalnych firm w kraju było ledwie 0,5 proc. wszystkich Polaków. Podobne prywatyzacje w Niemczech, Francji czy Portugalii skłoniły do zainwestowania nawet 25 proc. obywateli tamtych krajów. To zestawienie dowodzi, że aby polskie społeczeństwo uznać za wyedukowane ekonomicznie w stopniu porównywalnym do krajów Europy Zachodniej, to w prywatyzacjach dużych państwowych firm udział powinno brać minimum 3-5 mln osób.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych każdorazowo przy okazji dużych prywatyzacji wskazywało na potrzebę praktycznej edukacji, na skalę masową związanej z inwestycjami kapitałowymi. Zapewne najlepszy czas do niesienia kaganka oświaty już minął, bo na giełdzie mamy już notowanych większość firmy, których nazwa była najlepszym magnesem do przyciągnięcia większej liczby osób i zachęcenia ich do bezpośrednich inwestycji. Jednak dzięki hossie na rynku TFI wzrosła ogólna świadomość ekonomiczna w Polsce, co w połączeniu z prywatyzacją dużych koncernów energetycznych daje szansę, by spopularyzować inwestowanie na giełdzie wśród większej liczby Polaków. Każda forma zachęty i preferencji w sprzedaży akcji prywatyzowanych firm wpłynie pozytywnie. Jednak żeby osiągnąć cel długoterminowy i doprowadzić do systemowej zmiany, to zarówno agendy rządowe, instytucje infrastrukturalne, jak i uczestnicy rynku kapitałowego powinni prowadzić w sposób ciągły ogólnopolskie działania o charakterze edukacyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Polecane