Jak wybrać dobry program księgowy?

Jędrzej Jażdżyk
opublikowano: 18-10-2005, 00:00

Jak wygląda kwestia dopasowania systemów finansowo-księgowych do polskich przepisów księgowych i podatkowych?

- Większość systemów wymaga tak zwanej kastomizacji, czy też parametryzacji, czyli ustawienia parametrów zgodnie z wymaganiami danej firmy. Dopiero wtedy sprostają one wymogom organizacji oraz polskim przepisom. Istotną rolę odgrywa tutaj zespół wdrożeniowy i jego doświadczenie. Dlatego warto zwrócić na to uwagę i sprawdzić jego referencje.

Jak upewnić się, że wdrożony system będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami?

- Po pierwsze, warto skorzystać z branżowych wizyt referencyjnych.

Po drugie, można dość precyzyjnie przeegzaminować firmy zaproszone do procesu wyboru. Dostawca powinien zbudować prototyp w zakresie określonego procesu opisanego przez klienta. Taki prototyp rozwiązania może dotyczyć np. automatyzacji procesu obsługi wystawiania faktur cyklicznych. Dzięki takiej prezentacji można się zorientować nie tylko, czy rozwiązanie sprosta naszym oczekiwaniom, ale również, czy zespół wybieranego dostawcy usług wdrożeniowych jest kompetentny.

Trzecim elementem wartym zweryfikowania jest meto- dyka wdrożeniowa. Trzeba zapoznać się ze sposoba- mi kontroli całego procesu wdrożeniowego tak, abyśmy mieli pewność, że czas jego trwania oraz koszty będą pod naszą pełną kontrolą. W trakcie projektu dowiemy się, gdzie jesteśmy, tzn. — co zostało zrealizowane, a co pozostaje do zrobienia, przez kogo i na kiedy.

Dobra i wypróbowana metodologia pozwala wykorzystać sprawdzone techniki kontroli przebiegu całego procesu i ich optymalizację. A to oznacza brak niepotrzebnych wydatków. Jednym z kluczowych etapów kontrolnych są testy użytkowników. Tutaj warto pamiętać, że pracownicy nie zawsze testy traktują z odpowiednią starannością, skupiając się na wypełnianiu codziennych obowiązków.

Etap testów powinien zostać ukończony dopiero wtedy, gdy uzyskamy pewność, że otrzymany system jest kompletny, działa poprawnie i jest gotowy do rozruchu. Późniejsze poprawianie w trakcie pracy z systemami, może okazać się znacznie kosztowniejsze.

Warto, aby w proces zaangażowane były osoby, które już wcześniej uczestniczyły w tego typu przedsięwzięciach. Można też rozważyć skorzystanie z usług firm wspomagają- cych w podejmowaniu takich decyzji.

Jędrzej Jażdżyk z działu oprogramowania finansowego SunSystems firmy Hogart

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jędrzej Jażdżyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak wybrać dobry program księgowy?