Jak założyć spółkę z o.o.

opublikowano: 30-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółkę można zarejestrować tradycyjnie lub na portalu S24. Zaletą pierwszej opcji jest swoboda kształtowania postanowień umownych, drugiej – szybkość i niższa cena.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • W jaki sposób wspólnicy mogą założyć spółkę z o.o.?
  • Jakie zalety mają poszczególne opcje?
  • Jakie wady wynikają z każdej z form założenia spółki?

Wybór formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa wpływa na sposób rejestracji firmy i koszty z tym związane. Największy odsetek podmiotów to jednoosobowe działalności gospodarczej, ale coraz większą popularnością cieszą się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.). Wśród ich zalet wymienić należy osobowość prawną, niski kapitał zakładowy i mniejsze koszty założenia w porównaniu do spółki akcyjnej.

Przedsiębiorcy zainteresowani taką formą działalności mogą zarejestrować firmę tradycyjnie w formie aktu notarialnego lub przez internet, za pośrednictwem portalu S24, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. W przypadku pierwszej opcji wspólnicy podpisują umowę u notariusza, a następnie rejestrują spółkę przez Portal Rejestrów Sądowych. Natomiast partnerzy zainteresowani założeniem firmy za pośrednictwem portalu S24 dokonują wymienionych czynności w tym serwisie.

Każda ze wspomnianych opcji ma zalety. Rejestracja przez serwis S24 to duża oszczędność czasu oraz komfort - przede wszystkim dlatego, że wspólnicy mają możliwość dopełnienia wszystkich formalności online. Poza tym rejestracja spółki przez serwis S24 wiąże się ze zdecydowanie niższymi kosztami – opłata sądowa za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego wynosi 250 zł, a cena pierwszego ogłoszenia w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” to jedynie 100 zł. Do tego dochodzi należność dla operatora płatności.

Zaletą założenia spółki u notariusza jest możliwość dopasowywania treści umowy do swoich oczekiwań, co oznacza, że wspólnicy mogą zamieszczać w niej różne postanowienia, których nie ma we wzorcu dostępnym w serwisie S24. Kolejną zaletą założenia spółki w tradycyjny sposób jest możliwość wniesienia wkładu w formie gotówkowej lub aportem. Poza tym wspólnicy mają pewność, że nad wszystkim czuwa specjalista czyli notariusz, a przy zakładaniu firmy nietrudno o pomyłki.

Natomiast wadą rejestracji spółki z o.o. przez serwis S24 jest brak możliwości modyfikacji wzorca umowy oraz możliwość wniesienia wkładu wyłącznie w gotówce. Z kolei minusem tradycyjnego sposobu założenia takiej spółki jest dłuższy czas rejestracji oraz zdecydowanie wyższe koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane