Jak zdobyć pieniądze na nowe maszyny

opublikowano: 03-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dofinansowanie przewidziane w KPO pomoże MŚP m.in. w produkcji żywności ekologicznej. Firma może dostać nawet 15 mln zł.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Na jakie dofinansowanie mogą liczyć MŚP
  • Jakie projekty będą premiowane

Jeszcze w październiku ruszą pierwsze konkursy ze wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Z dofinansowania skorzystają m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące projekty związane z przetwórstwem, wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, rybołówstwem i akwakulturą. Organizatorem naboru jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wnioski o wsparcie będzie przyjmowała od 17 października do 18 listopada. Przedstawiciele agencji zwracają uwagę na możliwość wcześniejszego zakończenia konkursu, jeżeli zainteresowanie nim wśród przedsiębiorców przekroczy możliwości budżetowe.

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło pierwsze konkursy, w tym również dla firm, pomimo wciąż zablokowanych dla Polski pieniędzy unijnych. Przedstawiciele resortu podjęli taką decyzję, bo ich zdaniem w końcu te pieniądze zostaną uruchomione i wtedy wystąpią do Komisji Europejskiej (KE) o ich refundację. Nie widzą powodów, dla których miałoby być inaczej. Tym bardziej, jak przekonuje ministerstwo, postawione przez KE warunki dotyczące rolnictwa zostaną spełnione – podkreśla Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w Grant Thornton.

Nabór będzie prefinansowany z pieniędzy krajowych poprzez Polski Funduszy Rozwoju (PFR).

– PFR podstawia finansowanie, bo my te pieniądze prędzej czy później na pewno dostaniemy. Jak nie w tym roku, to w przyszłym. Z całą pewnością one do Polski przypłyną, więc nie chcemy, żeby te projekty ucierpiały. Ruszamy z ich realizacją – zapewniał ostatnio premier Mateusz Morawiecki.

Numer identyfikacyjny

Aby przedsiębiorcy mogli złożyć wniosek o dofinansowanie, muszą mieć numer identyfikacyjny producenta rolnego przyznawany przez ARiMR. Jeżeli przedsiębiorca nie ma tego numeru, powinien złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów.

Beneficjenci będą mogli przeznaczyć wsparcie m.in. na budowę nowych obiektów lub ich modernizację, zakup nowych maszyn i urządzeń oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W grę wchodzi też nabycie oprogramowania komputerowego, systemów teleinformatycznych, a także patentów, licencji, praw autorskich i znaków towarowych. Finansowe wsparcie pokryje również koszty sporządzania dokumentacji technicznej, studium wykonalności, biznesplanu i uzyskania niezbędnych pozwoleń.

Na zastrzyk kapitału mogą liczyć przedsięwzięcia, których realizacja potrwa nie dłużej niż 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy o dofinansowaniu. Wsparte projekty muszą zakończyć się najpóźniej 31 grudnia 2025 r. Dofinansowanie pokryje koszty poniesione przez przedsiębiorcę od lutego 2020 r. do końca 2025 r. Co ważne, wcześniejsze wydatki będą refundowane tylko w przypadku przedsięwzięć niezakończonych w momencie startu firmy w konkursie.

Poznaj program konferencji online “TAX Forum”, 1 grudnia 2022 >>

Biznes plan

Maksymalne wsparcie dotacyjne wyniesie 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Będzie ono uzależnione m.in. od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji projektu. W przypadku mikrofirm nie może być wyższe niż 3 mln zł, a dla małych i średnich - odpowiednio 10 mln zł i 15 mln zł. Minimalne dofinansowanie na przedsięwzięcie nie może przekroczyć kwoty 100 tys. zł.

– Przedsiębiorca będzie musiał dołączyć do wniosku o wsparcie m.in. biznesplan, kosztorys inwestorski w przypadku budowy lub przebudowy obiektu, dokument potwierdzający rozeznanie rynku w odniesieniu do planowanych kosztów inwestycji, promesę lub umowę kredytową – wylicza Agnieszka Wykrzykowska.

Największe szanse na wsparcie będą miały przedsięwzięcia, które spełnią tzw. kryteria premiujące. Chodzi m.in. o projekty związane z wytwarzaniem żywności ekologicznej, prowadzone na terenie powiatów, gdzie stopa bezrobocia wynosi powyżej średniej krajowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane