Jaka rekrutacja

EK
19-06-2006, 00:00

Pracownicy, którzy mają doświadczenie zdobyte za granicą, przechodzą w zasadzie taki sam proces rekrutacji jak wszyscy pozostali.

Paweł Adamiak, członek zarządu Domu Kredytowego Notus

Kwalifikacje pracowników z doświadczeniem zagranicznym sprawdzamy podczas rozmów. Struktura naszej firmy powoduje, że uczestniczą w nich także członkowie zarządu. Dzięki swemu doświadczeniu już po dziesięciu minutach potrafią określić, czy kandydat ma pożądane umiejętności. Oczywiście nasz wywiad obarczony jest pewnym ryzykiem błędu, ale niewielkim.

Rafał Stepnowski, prezes C-Map

Wobec wszystkich kandydatów stosujemy taki sam proces rekrutacyjny. Służy on sprawdzeniu umiejętności językowych i praktycznych, na przykład dzięki zadawaniu zadań programistycznych.

Katarzyna Bujarska, konsultant ds. HR, współpracuje z Biazetem

Odpowiednie kwalifikacje kandydatów gwarantuje headhunter wyspecjalizowany w rekrutacji pracowników w branży przemysłowej. Poza tym osobiście przeprowadzam z kandydatem rozmowę, podczas której analizujemy konkretne problemy. Na tej podstawie wnioskuję, czy ma on pożądane umiejętności.

Magdalena Nalazek, menedżer, IT/Telecom Antal International

Niezależnie od tego, czy sprawdzany jest pracownik z doświadczeniem zdobytym w Polsce, czy zagranicznym, procedura weryfikacyjna jest taka sama. Punktem wyjścia jest życiorys, przy czym np. w branży IT najważniejszy jest opis obowiązków. Nazwy stanowiska mówią nam niewiele. Później następuje rozmowa, w której uzupełniamy wiedzę o nim. Jeśli uzyska naszą pozytywną ocenę i będzie zainteresowany proponowanym stanowiskiem, odbywa się jego spotkanie z przyszłym pracodawcą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jaka rekrutacja