Jakubas wraca do gry

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 19-02-2007, 00:00

Spółki inwestora wzrosty poparły wynikami

Liderzy tegorocznej hossy na razie nie zawodzą. Po publikacji raportów z IV kwartału okazało się, że wzrosty kursów budowane są na coraz lepszych fundamentach. Dużą poprawą imponują spółki ze stajni Zbigniewa Jakubasa, jednego z największych indywidualnych giełdowych inwestorów. Polna, Energopol i DM IDMSA w tym roku zdrożały już o ponad 50 proc. Wszystkie trzy błysnęły także wynikami. Warto to podkreślić, bo w ostatnich latach częściej lepsze stopy zwrotu przynosiły portfele złożone z akcji spółek, w których udziały mieli Roman Karkosik, Ryszard Krauze czy Michał Sołowow. W tym roku sytuacja może się zmienić.

Zakłady Automatyki Polna po raz pierwszy od kilku lat zamknęły rok zyskiem, a IV kwartał okazał się trzecim z kolei, w którym spółka wypracowała zysk netto. W minionym kwartale przychody firmy z Przemyśla skoczyły o ponad 20 proc. Znacząca poprawa jest rezultatem restrukturyzacji, która trwa od 2005 r. Niewiele mniejszą dynamiką popisał się Energopol. Spółka budowlana miała kilkuprocentowy spadek przychodów, ale zysk netto wzrósł o 420 proc. Mogło być jeszcze lepiej, bo wynik obciążyły koszty połączenia z JW Construction, do którego nie doszło (955 tys. zł). Zysk netto mógł być więc 25 razy wyższy niż w IV kwartale 2005 r. Rosnące zyski idą w parze ze wzrostem kursu także w przypadku DM IDM (Zbigniew Jakubas ma ponad 5 proc. akcji). Krakowski broker w zeszłym roku czterokrotnie podnosił progno- zy i wykonał je z nawiązką. W IV kwartale zarobił o 191 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wyjątkowo wysoką dynamiką zysków popisał się Gant, którego notowania w tym roku wzrosły ponad 80 proc. Spółka, realizująca projekty deweloperskie, podnosząc prognozę zysków przygotowała inwestorów na dobre wyniki. Wzrost zysku o ponad 4100 proc. imponuje. Z obietnic składanych inwestorom wywiązały się Żurawie Wieżowe. Boom budowlany sprawił, że ubiegłoroczne plany dotyczące zysków spółka wynajmująca dźwigi zrealizowała z kilkuprocentową nadwyżką. Z dobrej strony pokazał się także 7Bulls, kolejny tegoroczny faworyt drobnych inwestorów. Spółka, która niedawno zdecydowała się rozpocząć działalność deweloperską, zarobiła w IV kwartale prawie 15-krotnie więcej niż rok wcześniej. Ale tu duży wpływ na wynik miała sprzedaży nieruchomości (zysk ponad 3,5 mln zł).

Jednak nie wszystkie firmy, których akcje w tym roku dynamicznie rosły, wykazały się podobnym przyrostem zysków. Jago, Polnord oraz Budopol zanotowały w IV kwartale straty. Pierwszej spółce zaszkodziła awaria w jednym z magazynów. Rok zakończyła stratą netto 2,5 mln zł. Ale decydujący wpływ na kurs Jago miało wejście Elżbiety Sjöblom do spółki, a nie oczekiwania dobrych wyników. Prawie 27 mln zł stracił w IV kwartale Polnord. Straty wynikały głównie z odpisów i rezerw. W tym przypadku inwestorzy kupowali zyski spółki w przyszłości. Najmniejszą stratę z wymienionej trójki miał Budopol. Nieco ponad 600 tys. na minusie to skutek rezerw na naprawy gwarancyjne. Trzeba jednak dodać, że wyniki spółki budowlanej z kwartału na kwartał są coraz lepsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane