Czytasz dzięki

Jan Kolański ma chrapkę na Odrę

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 09-03-2011, 00:00

Colian Investment skupuje akcje PWC Odra. To wrogie przejęcie — alarmuje zarząd.

Do walki o cukierniczą spółkę może się włączyć ZPC Otmuchów

Colian Investment skupuje akcje PWC Odra. To wrogie przejęcie — alarmuje zarząd.

Wszystko wskazuje na to, że giełdowa Jutrzenka, której głównym akcjonariuszem i prezesem jest Jan Kolański, wkrótce może powiększyć się o kolejny, duży zakład cukierniczy. A to za sprawą kontrolowanej przez Jana Kolańskiego spółki Colian Investment, która skupuje akcje Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych Odra z Brzegu. Nic nie jest jednak w tej sprawie jeszcze przesądzone, bo według zarządu Odry jest to próba wrogiego przejęcia, do której nie zamierza dopuścić.

Przeciąganie liny

— Szacujemy, że spółka Colian skupiła już co najmniej 17 proc. akcji naszej firmy. Na tym jednak nie zamierza poprzestać i zachęca kolejnych akcjonariuszy do odsprzedaży akcji. Tymczasem w naszej strategii nie ma opcji sprzedaży firmy. Traktujemy więc te działania jako próbę wrogiego przejęcia naszej firmy — mówi Cecylia Zdebik, prezes PWC Odra.

Firma z Brzegu stanowi łakomy kąsek dla inwestorów. Po pierwsze, jest dużym producentem słodyczy (120 mln zł rocznej sprzedaży), w tym m.in. numerem jeden na rynku chałwy w Polsce. Po drugie, jest spółką pracowniczą o bardzo rozdrobnionym akcjonariacie, przez co stanowi dość łatwy cel wrogiego przejęcia.

— Nie wiemy, niestety, dokładnie, jaką siłę głosów zdobył już w spółce Colian, co utrudnia nam prowadzenie działań obronnych. Dlatego m.in. odwołaliśmy zaplanowane na 24 marca NWZA. Wiemy, że w rękach pracowników firmy pozostaje na pewno 48 proc. akcji. Ponadto w celu utrzymania kontroli nad firmą chcemy odkupić jak najwięcej akcji od naszych emerytów. Szukamy też silnego brata, który mógłby stanowić jakąś przeciwwagę dla Coliana — mówi Cecylia Zdebik.

Ujawnia, że tym "silnym bratem" mogą być notowany na warszawskiej giełdzie ZPC Otmuchów, które mają już niewielki pakiet akcji spółki i są zainteresowane współpracą. Obie spółki są sobie bliskie także ze względu na położenie geograficzne. Ich zakłady dzieli tylko około 40 km, co w razie współpracy miałoby duże znaczenie z punktu widzenia logistyki. Poza tym firmy mają uzupełniający się i nie konkurujący ze sobą asortyment produktów.

Kto pierwszy, ten lepszy

Na razie jednak dużo bliższy przejęcia Odry jest Colian.

— Odkupiliśmy od akcjonariuszy PWC Odra znaczący pakiet akcji tej firmy. W związku z tym wysłaliśmy do pozostałych akcjonariuszy, rady nadzorczej i zarządu spółki informację o tym, że chcemy zakupić w sumie 100 proc. akcji tej firmy. Jako jej akcjonariusz imienny mamy zagwarantowane prawo pierwszeństwa zakupu pozostałych akcji, jeśli byłyby one wystawione na sprzedaż. Zarząd Odry na razie nie odpowiedział na naszą ofertę, ale podczas spotkania z naszą firmą ocenił, że propozycja jest interesującą z punktu widzenia rozwoju Odry — informuje Marcin Czerniak, pełnomocnik zarządu Colian Investment.

Podkreśla, że Colian Investment jest zdeterminowany doprowadzić ten projekt do końca, a za akcje płaci w gotówce.

— Naszym zdaniem, Odra wymaga doinwestowania, a dzięki naszemu wsparciu ma szansę na szybki i znaczący rozwój, co spowoduje, że stanie się znaczącym producentem słodyczy w Polsce — deklaruje Marcin Czerniak.

Zarząd ZPC Otmuchów powstrzymuje się na razie od komentowania sprawy.

Znawcy rynku cukierniczego potwierdzają, że Odra to atrakcyjna spółka.

— Wiele firm interesowało się już możliwością przejęcia Odry. Działa z powodzeniem m.in. na rynku chałwy oraz cukierków. W PWC Odra tkwi jednak jeszcze duży potencjał wzrostu rentowności. Na razie jej zyski nie są zbyt duże ze względu m.in. na przerosty zatrudnienia — ocenia przedstawiciel branży pragnący zachować anonimowość.

120

mln zł

Tyle wynoszą roczne przychody ze sprzedaży Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych Odra z Brzegu.

5%

Takim udziałem w krajowym rynku cukierniczym chwali się PWC Odra na swojej stronie internetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane